Pořádkové síly v Bělorusku opět zakročily proti demonstrantům. Zadržely stovky lidí

Proti účastníkům nedělních protestů proti běloruskému autoritářskému prezidentovi Alexandru Lukašenkovi v Minsku zakročilo mnoho příslušníků pořádkových sil v uniformách a kuklách na hlavě, informuje agentura DPA. Stovky lidí byly podle lidskoprávní organizace Vjasna zadrženy, do večera jich bylo 680.

Minsk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Příslušníci běloruských pořádkových sil zakročili proti demonstrantům. | Zdroj: Reuters

Shromáždění, které se původně konalo v centru Minsku, pořádkové síly rozehnaly a oblast zatarasily obrněnými vozidly. Demonstranti se rozešli po městě. Vznikaly tak menší skupinky lidí s bílo-červeno-bílými vlajkami opozice, protestující křičeli „Ať žije Bělorusko!“ nebo „Moc patří lidu!“.

Zákaz vstupu na území Evropské unie a zmražení majetku. Brusel uvalil sankce na Lukašenka

Číst článek

Na videích pořízených v ulicích metropole jsou vidět příslušníci bezpečnostních sil v černých uniformách, jak s pendreky v ruce pronásledují účastníky demonstrací a odvádějí je do svých aut. V jednom nákupním centru uzavřeli východy a začali prohledávat zákazníky, jestli u sebe nemají transparenty a další materiály využívané opozicí. Členové pořádkových jednotek také zastavovali a prohledávali auta, informuje agentura Reuters. Stanice metra v Minsku byly uzavřeny, aby se lidé nemohli dostat do centra, vypínán byl i mobilní internet, aby se Lukašenkovi odpůrci nemohli domlouvat na shromážděních.

Zadržené celebrity

Mezi nově zadrženými je například držitel olympijské stříbrné medaile v desetiboji Andrej Kravčenko, který podepsal výzvu běloruských sportovců k uspořádání nových voleb. Zadržena byla také miss Běloruska z roku 2008 Olga Chižinkovová, píše agentura AP.

Do ulic Minsku vyrazili i Lukašenkovi příznivci na projížďku auty, která měla povolení úřadů. Mávali červeno-zelenými státními vlajkami.

Varovné výstřely, granáty i připravené kulomety. Policie v Minsku opět zasáhla proti demonstrantům

Číst článek

Bělorusko zažívá už téměř tři měsíce nebývalou politickou krizi po sporných prezidentských volbách z 9. srpna, v nichž opět zvítězil Lukašenko. Ten v zemi vládne od roku 1994. Podle opozice byl ale výsledek hlasování zmanipulovaný a neuznává ho ani mnoho západních zemí. V Bělorusku se pravidelně konají poklidné protivládní protesty, které mocenský aparát brutálně potlačuje. Kvůli tomu několik lidí přišlo o život, stovky utrpěly zranění a tisíce byly zadrženy.

Lukašenkova hlavní soupeřka ve volbách, Svjatlana Cichanouská, ocenila, jak lidé bez strachu a vytrvale bojují proti současnému prezidentovi, označovanému za posledního diktátora Evropy. „Už 90 dnů se stavíme na odpor proti bezpráví a násilí,“ uvedla opoziční vůdkyně, která je v exilu v Litvě. „Během těchto 90 dnů Bělorusové dali režimu najevo, že ztratil legitimitu a autoritu,“ dodala. Doufá, že Joe Biden, kterého Američané tento týden zvolili svým novým prezidentem, vyvine nátlak na Lukašenka.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme