Protesty v Hongkongu oslabují, čeká se na jednání o ústavních změnách

Prodemokratické protesty v Hongkongu oslabují, vláda nabídla studentům jednání. Šéf Hongkongu ale odmítl odstoupit. Demonstrace mezitím získaly širokou podporu v zahraničí, naopak čínská média je označují za ilegální akce chuligánů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Některé protestující nevyhnal z hongkongských ulic ani déšť | Zdroj: Reuters

Silný déšť vyhnal většinu protestujících z ulic, před samotným sídlem správce Hongkongu pak zůstává jen asi stovka lidí, kteří nyní čekají na detaily nabídnuté schůzky.

„Neodstoupím, protože chci dál pracovat na podmínkách pro konání voleb v roce 2017. Pověřil jsem ale vyslankyni vlády v Hongkongu, aby jednala se zástupci studentů o ústavních změnách,“ prohlásil správce Hongkongu Leung Čchun-jing.

Zároveň ale znovu varoval demonstranty, aby se nepokusili obsadit vládní budovy. Studenti přesto i nadále trvají na Leungově demisi i na požadavku zrušit kontroverzní volební reformu vydanou centrální vládou v Pekingu.

Na několika místech Hongkongu ale dochází ke střetům mezi stoupenci a odpůrci protestů, kteří si stěžují na pokračující blokádu hlavních komunikací i pokles tržeb.

Hongkong pod čínskou správou | Foto: Český rozhlas

Robert Mikoláš, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme