Protesty v Hongkongu pokračují, studenti žádají víc demokracie

Tisíce demonstrantů v Hongkongu dnes dál pokračují v protestech za demokratické volby navzdory tvrdému postupu policie, která proti nim opakovaně použila obušky, pepřový sprej a slzný plyn. Při srážkách zásahových jednotek s aktivisty utrpěly od neděle zranění nejméně čtyři desítky lidí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tisíce demonstrantů v Hongkongu zablokovaly hlavní dopravní tepny ve městě | Zdroj: Reuters

Prodemokratičtí aktivisté žádají, aby volby v roce 2017 byly plně demokratické. V ulicích své požadavky prosazují už týden. Guvernér města uvedl, že se něco takového zřejmě nestihne.

Protesty začaly nejprve jako studentské, později se k nim přidalo hnutí Occupy central, které se snaží blokovat vládní čtvrť. Právě tady došlo ke srážkám s policií.

Přehrát

00:00 / 00:00

O protestech studentů v Hongkongu, kteří bojují za více demokracie, mluví redaktor Robert Mikoláš

Markéta Moore z hongkongské univerzity upozorňuje, že tak tvrdé zásahy jsou v Hongkongu zcela mimořádné:

„Mnozí demonstranti poukazují na to, že demonstrace byly pokojné, k žádnému násilí ze strany demonstrantů nedošlo, takže tento projev síly policie byl neadekvátní. Policie měla hesla ‚Rozejděte se, nebo budeme střílet‘. V Hongkongu naprosto nevídaná situace.“

Policie už v neděli použila slzný plyn. Udělala to poprvé od roku 2005. Zatím se však nepotvrdilo to, před čím varovali někteří organizátoři protestů. Ti o víkendu doporučili demonstrantům, aby se z centra města stáhli, protože policie se prý chystá použít gumové projektily.

Předseda výkonné rady Hongkongu Leung Čchun-jing v dnešním prohlášení vyvrátil také ty zprávy, které hovořily o možném zásahu čínské armády proti demonstrantům.

Hongkong se před 17 lety vrátil pod čínskou správu s tím, že mu bude zaručena vysoká míra autonomie a svobod. Peking ale minulý měsíc odmítl požadavek obyvatel Hongkongu, aby si v nadcházejících volbách v roce 2017 směli svobodně zvolit budoucího vůdce. Čínská vláda uvedla, že kandidáty musí nejprve nominovat a schválit nadpoloviční většinou hlasů speciální výbor, a až pak o nich budou moci hlasovat voliči. Nominováni budou přitom jen dva nebo tři uchazeči.

"Doufám, že veřejnost zůstane v klidu. Nenechte se zmást fámami. Policie se bude snažit udržet veřejný pořádek, plynulou dopravu a bezpečnost. Při výkonu svých povinností bude postupovat s maximální zdrženlivostí," ujistil.

Policie v neděli v metropoli bývalé britské kolonie zablokovala přístup k areálu vlády, kde se od pátku tisíce lidí dožadují zachování širokých občanských svobod a demokratických změn.

Demonstranti na mnoha místech stavěli barikády a zásahovým jednotkám vzdorovali. Dnes dál blokují nejen vládní, ale i finanční čtvrť a některé důležité dopravní tepny a ignorují výzvy úřadů, podle nichž jsou nepovolené demonstrace nezákonné.

Hongkongská burza dnes zahájila obchodování poklesem o více než jedno procento a dostala se na dvouměsíční minimum. Některé banky na území Hongkongu preventivně uzavřely své pobočky.


Zvětšit mapu

ČTK, Martin Ježek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme