Protesty v Hongkongu nekončí. Policie opět použila slzný plyn, lidé se bouří proti brutálním zásahům

Policie v Hongkongu použila slzný plyn proti asi tisícovce demonstrantů, kteří v sobotu zablokovali jednu z křižovatek ve městě, informovala o tom agentura AP. Aktivisté pokračovali v protivládních protestech po celém městě, včetně mezinárodního letiště.

Hongkong Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstrance v Hongkongu pokračují už třetí měsíc. | Foto: Thomas Peter | Zdroj: Reuters

Už v pátek se na letišti na pokojné demonstraci shromáždilo asi 1000 protestujících, žádný z protestů však leteckou dopravu nenarušil.

Hongkongské úřady zamezily přístup na letiště. Obávají se plánovaných třídenních protestů

Číst článek

Stovky aktivistů v sobotu zamířily do příletové haly, někteří seděli na zemi a vytvářeli transparenty na demonstraci, jiní jen zdravili cestující, uvedla agentura Reuters.

Další dva protesty se odehrály ráno místního času. Menší skupiny starších obyvatel Hongkongu a jejich rodin se zúčastnily pochodu nedaleko obchodní čtvrti. Oba protesty byly pokojné.

Asi 1000 demonstrantů se pak shromáždilo ve čtvrti Tai Po na severu města.

Jedna z protestujících, asi 60letá žena, uvedla, že se rozhodla pochodu zúčastnit na protest proti násilí, které policie používá proti demonstrantům.

Tamní pochod neměl povolení a policisté vyzývali přítomné, aby se rozešli, jinak použijí sílu. Skupinky demonstrantů se následně rozprchly do okolních ulic a v jedné z nich začaly budovat barikády. Pak proti nim policisté použili slzný plyn.

Bývalá britská kolonie Hongkong, která se v roce 1997 vrátila pod čínskou správu, čelí největší politické krizi za desítky let. To, co začalo jako protest proti zákonu o vydávání trestně stíhaných do pevninské Číny, postupně přerostlo v požadavek na větší demokratičnost politického systému a na odstoupení správkyně Hongkongu Carrie Lamové. Mezi požadavky se objevuje také omezení vstupu turistů z pevninské Číny do Hongkongu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme