Protesty v Káhiře pokračují, demonstrantů je ale méně

Káhirské náměstí Tahrír se o víkendu stalo opět dějištěm masových demonstrací a násilí. Při střelbě do demonstrantů zahynul v sobotu jeden člověk v Káhiře a další v Alexandrii, zraněno bylo nejméně 750 lidí. Včera zemřeli v Káhiře další tři demonstranti na následky udušení po policejním zásahu slzným plynem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protestující v Káhiře utíkají před slzným plynem | Zdroj: ČTK

Protesty pokračují i dnes, zatím je ale na náměstí Tahrír jen několik stovek demonstrantů.

V sobotu na náměstí protestovalo asi 250 pozůstalých po obětech z revoluce, kteří žádali odškodnění a léčení na státní náklady. Proti nim bylo brutálně zakročeno, a poté se začali scházet další lidé.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ve Světě o osmé se z Egypta přihlásila tamní spolupracovnice ČRo Anna Janků

Sobotní demonstraci svolali islamisté a muslimské bratrstvo po pátečních protestech, kterých se zúčastnilo asi půl milionu lidí. Lidé žádali odvolání vojenské rady, předání moci a neuznání takzvané nadústavní dohody.

Vojenská správní rada, která zastupuje prezidenta, slíbila, že po parlamentních volbách předá řízení státu do rukou civilního vedení. Lidé se ale obávají toho, že vojenská junta chce zemi vládnout dál.

Parlamentní volby začínají v Egyptě příští pondělí.

Revoluci v Egyptě odstartovalo Hnutí 6. dubna. Považuje se za hnací sílu letošních událostí, kvůli nimž odstoupil prezident Husní Mubarak.

Tomáš Pavlíček, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme