Navzdory masovým protestům odmítá Ortega odstoupit. ‚Předčasné volby by vyvolaly nestabilitu,‘ řekl

Navzdory masovým protestům odmítá nikaragujský prezident Daniel Ortega odstoupit a vypsat předčasné volby. Hlasování se bude konat v řádném termínu v roce 2021, řekl Ortega v rozhovoru poskytnutém americké televizní stanici Fox News. Masové protesty, které v této středoamerické zemi trvají už tři měsíce, mají podle médií přinejmenším tři stovky obětí, čtyři další přibyly v noci na úterý.

Managua Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Současné protesty jsou nejkrvavější od roku 2007, kdy se Ortega stal prezidentem. | Zdroj: Reuters

„Předčasné volby by vyvolaly nestabilitu, nejistotu a všechno by jen zhoršily," řekl Ortega v rozhovoru s Fox News. Odmítl zároveň, že by podporoval polovojenské jednotky, které útočí na protivládní demonstranty. Podle něj své peníze získávají z obchodu s drogami a financovány jsou údajně i jeho oponenty doma a v zahraničí.

Nikaragujské město vyhlásilo nezávislost na vládě. Hrozící masakr pomohli odvrátit zástupci církve

Číst článek

Také informace o pronásledování katolických duchovních v Nikaragui jsou podle prezidenta smyšlené. „Neexistuje jediný kněz, který říká, že je pronásledován," řekl Ortega, který zároveň popřel i informaci, že při nedávném obléhání kostela v metropoli Managui polovojenskými jednotkami zemřeli dva lidé. „Žádný Nikaragujec nezemřel v kostele," prohlásil Ortega.

 Asi 300 mrtvých a 2000 zraněných

Protesty v Nikaragui vypukly 18. dubna, když univerzitní studenti a zástupci zaměstnaneckých organizací začali protestovat proti vládní penzijní reformě. Od té vláda po masových demonstracích ustoupila, ale protesty pokračují. Také v pondělí vyšly v Managui do ulic tisíce lidí. Opět požadovaly Ortegovu rezignaci a předčasné volby.

Podle aktuální bilance Nikaragujského střediska lidských práv (Cenidh) zemřelo za tři měsíce při protestech v Nikaragui 292 lidí. Dvě desítky mrtvých tvoří policisté a tři desítky členové polovojenských jednotek. Nikaragujská asociace lidských práv (ANPDH) odhaduje počet mrtvých dokonce na 350 a počet zraněných na dva tisíce.

Ekvádor a ostatní státy v regionu by měly více izolovat Venezuelu, vyzývá viceprezident USA Pence

Číst článek

Polovojenské jednotky

Čtyři nové oběti podle agentury AP přibyly do smutné bilance v pondělí večer místního času (v úterních časných ranních hodinách SELČ). Podle rektora Americké univerzity v Managui Ernesta Mediny je mezi nimi 31letá studentka medicíny z Brazílie Rayneia Limaová, na jejíž auto stříleli stoupenci vlády. Policie tvrdí, že útok má na svědomí nějaká soukromá ochranka.

Tajemník ANPDH Álvaro Leiva uvedl, že další tři lidé byli zabiti a 25 zraněno ve městě Jinotega, když policisté a členové polovojenských jednotek zahájili palbu na protestní barikády postavené odpůrci Ortegovy vlády.

Dvaasedmdesátiletý Ortega vedl zemi už v 80. letech poté, co jeho partyzánské oddíly Sandinovské fronty národního osvobození (FSLN) svrhly diktaturu Anastasia Somozy. Nyní je prezidentem 11 let. Jeho manželka Rosario Murillová je od loňského roku nikaragujskou viceprezidentkou.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme