Protesty v Řecku kvůli smrti patnáctiletého mladíka neslábnou

Nepřetržitě od soboty pokračují v řeckých městech, zejména Aténách a Soluni, protesty proti zákroku policie, při kterém zemřel patnáctiletý chlapec. Organizátoři demonstrací říkají, že mladíka policista chladnokrevně zavraždil. Řecká vláda potvrdila právo veřejnosti na veřejný protest, premiér Kostas Karamanlis ale zároveň pohrozil, že jeho kabinet skoncuje s násilnostmi, za kterými podle něj stojí extremistické živly. Za demonstranty se plně postavila krajní levice včetně řeckých komunistů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nepokoje v Řecku pokračují třetím dnem | Zdroj: ČTK

Násilí neustalo v uplynulé ncoi v Aténách a Soluni, ale také na turisty hojně navštěvoaných ostrovech Krétě a Korfu. Zejména mladí lidé napadali hlídkující policisty kameny a rozbíjeli výlohy bank, firem a vládních úřadů, stejně jako skla automobilů. Rozvášnění demonstranti zapálili v centru Atén obří vánoční strom před budovou parlamentu. Policisté proti nim vyrazili s obušky a slzným plynem, desítky jich zatkli. V ulicích metropole hořelo také mnoho kontejnerů s odpadky. V Soluni zase mladí příznivci radikální levice vyrabovali desítky obchodů.

Očití svědci tvrdí, že smrt mladíka, kterého o víkendu zastřelil policista, byla chladnokrevnou vraždou. Policie to ale odmítá. S velkou netrpělivostí se očekává výsledek vyšetřování a lékařská zpráva. Největší obavy ale vyvolává dnešní pohřeb zastřeleného Alexise Grigoropulose.

Vládnoucí pravice se omluvila za pochybení, které označila za ojedinělé a izolované. Za protesty může být podle politických analytiků i stále těžší situace ekonomicky slabších vrstev řeckého obyvatelstva.

Premiér Kostas Karamanlis, proti jehož konzervativnímu kabinetu míří hněv demonstrantů, vyzval v televizním projevu ke klidu. Mluvčí Sjednocené antikapitalistické levice ale řekl agentuře Reuters, že protesty budou pokračovat až do svržení vlády, a že jde o sociální revoluci.

Některé západoevropské země už vyzvaly své občany, kteří jsou v Řecku, aby byli velmi obezřetní. Těm, kteří tam míří, doporučují, aby se teď raději Řecku vyhnuli.

Jaromír Janev, Katka Brezovská, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme