Protesty ve Venezuele mají další oběť. Mrtvých jsou už bezmála čtyři desítky

Dvacetiletý mladík se v pátek stal další obětí nepokojů ve Venezuele, kde pokračují mohutné demonstrace proti vládě socialistického prezidenta Nicoláse Madura. Desetitisíce lidí vyrazily k protestům na řadě míst země stižené těžkou politickou i ekonomickou krizí. Policie zasáhla vodními děly a slzným plynem a několik demonstrantů bylo zraněno.

Tento článek je více než rok starý.

Caracas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstrace proti prezidentu Nicolasi Madurovi ve Venezuele v Caracasu

Demonstrace proti prezidentu Nicolasi Madurovi ve Venezuele v Caracasu | Zdroj: Reuters

Smrtí mladého Madurova odpůrce skončil střet mezi demonstranty a policií ve Valencii západně od metropole Caracasu. Průmyslové město, na které těžce dopadla venezuelská ekonomická krize, se tento týden stalo dějištěm krvavých střetů Madurových příznivců a odpůrců, při nichž bylo několik osob zraněno. Desítky lidí podle agentury Reuters využily chaotické situace a začaly rabovat místní obchody.

Počet obětí protestů trvajících více než měsíc se blíží čtyřem desítkám. Zraněno při nich bylo více než 700 osob, policie zadržela stovky lidí, z nichž dosud ve vazbě zůstává přes 150.

V krizi se zmítající Venezuele umírá ročně více lidí než v zemích, kde je válka

Číst článek

V malém městě Rosario de Perijá na západě země se hněv demonstrantů obrátil proti Madurově předchůdci Hugovi Chávezovi, který je pro mnohé z odpůrců socialistické vlády symbolem autoritářské a rozhazovačné politiky vedoucí k momentálnímu stavu. Mladí lidé zde zničili Chávezovu sochu, která zpodobňovala dlouholetého vůdce země při vojenském pozdravu.

„Studenti zničili tuto Chávezovu sochu. Po právu jej obviňují, že zničil jejich budoucnost," sdělil k incidentu médiím opoziční poslanec Carlos Valero.

Nejnovější vlna protestů ve Venezuele propukla poté, co se nejvyšší soud na konci března rozhodl převzít pravomoci parlamentu, který má pod kontrolou opozice. Soud posléze verdikt pod tlakem zrušil, protesty ale pokračují.

Madurovy oponenty, kterých je v zemi většina, nejnověji rozlítilo, že prezident v pondělí podepsal dekret svolávající ústavodárné shromáždění, které by mohlo přepsat základní zákon země s cílem upevnit Madurovu moc.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme