Protesty ve Wullowitzu a Philippsreuthu

Protesty rakouských a německých odpůrců jihočeské jaderné elektrárny Temelín začaly dnes po 14. hodině na hraničním přechodu Wullowitz/Dolní Dvořiště a také na přechodu Philippsreuth/ Strážný - v obou případech provoz na hranicích není omezen. Oproti původnímu ohlášení organizátorů se nekonají demonstrace na německo-českých přechodech Bayerisch Eisenstein/Železná Ruda a Waidhaus/Rozvadov. „Dnešní poslední nehoda v Temelíně jednoznačně dokazuje, že náš odpor proti této jaderné elektrárně není ani hysterie ani panika,“ řekl mluvčí Hornorakouské platformy proti jadernému nebezpečí Josef Pühringer.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dnešní odstavení temelínského reaktoru, které provedl automatický systém a které podle prvního hodnocení českých úřadů nemá charakter nehody, přitom Pühringer označil za „další smrtelný případ“. Pod transparenty „Zastavte, prosíme, Temelín“ a „Nechceme zahynout!“ se na přechodu Wullowitz sešla asi stovka kritiků jaderné elektrárny. Rakouští odpůrci Temelína svolali protestní shromáždění proto, že nepovažují za dostatečný výsledek úterní schůzky rakouského spolkového kancléře Wolfganga Schüssela a českého premiéra Miloše Zemana v dolnorakouském Melku.

Podle protitemelínských aktivistů lze za chodu reaktoru jen velmi těžko zkoumat vliv elektrárny na životní prostředí; trvají proto na odstavení reaktoru.

Ve Strážném, kde je dnes teplota pod bodem mrazu, se sešlo asi 200 odpůrců Temelína. Demonstranti respektují policejní zábrany a snaží se na sebe upoutat pozornost projíždějících řidičů transparenty, výkřiky a pískotem.

Milan Kopp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme