Proti americké základně demonstrovaly v Itálii desetitisíce lidí

Desetitisíce lidí se dnes shromáždily v severoitalské Vicenze na protest proti tamní základně americké armády. Předchozí Berlusconiho vláda pravého středu i současná vláda levého středu vedená Romanem Prodim daly souhlas s jejím rozšířením, ale odpor proti základně roste. Vyústil ve společnou demonstraci místních odpůrců, Zelených a krajní levice.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

demonstrace proti základně Dal Molin | Foto: AFP

Na demonstraci proti rozšíření americké základny u letiště Dal Molin se sešlo podle policie 80.000 lidí. Organizátoři udávají nejméně 130.000 demonstrantů.

Z průvodu byly vyloučeny vlajky politických stran. Organizátoři povolili pouze zástavy pacifistů a transparenty odpůrců základny. V průvodu ale nechyběli tajemníci radikálně levicových sil, které jsou ve vládní koalici Romana Prodiho.

Demonstrace se obešla bez incidentů. Radikální levice sice tvrdí, že se nejedná o protiamerický protest, ale začala naléhat na premiéra Prodiho, aby změnil rozhodnutí a nepovolil rozšíření základny. Spojené státy by mohly vzhledem k situaci odvolat plánované rozšíření, ale také dosavadní základnu zcela zrušit.

Vědunka Lunardi, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme