Proti armádě i Bratrstvu. Nové revoluční hnutí nabízí Egypťanům 'třetí proud'

V Egyptě vznikla nová revoluční platforma, která vystupuje jak proti hegemonii armády, tak proti stylu vlády Muslimského bratrstva. Právě mezi stoupence těchto dvou sil je přitom egyptská společnost už několik měsíců přísně rozdělená. Fronta revoluční cesty, jak si nové uskupení říká, zastupuje takzvaný třetí proud a vrací se k původním cílům egyptské revoluce.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zástupci Fronty revoluční cesty se představili veřejnosti na tiskové konferenci v Káhiře

Zástupci Fronty revoluční cesty se představili veřejnosti na tiskové konferenci v Káhiře | Foto: Štěpán Macháček | Zdroj: Český rozhlas

„Naše fronta stojí proti dvěma křídlům kontrarevoluce. A Muslimské bratrstvo je jedním z těchto křídel, protože zradilo principy revoluce roku 2011 a spolčilo se proti ní se strukturami starého režimu. Pro Muslimské bratry proto není na půdě naší fronty místo,“ shrnul stanovisko nového hnutí jeden ze zakládajících členů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Představní nového uskupení sledoval i blízkovýchodní zpravodaj ČRo Štěpán Macháček

Na tiskové konferenci se veřejnosti představili zástupci intelektuálů, právníci blízcí lidskoprávním organizacím, příslušníci dělnického hnutí i revolucionáři, kteří vystupovali proti Mubárakovu režimu ještě před rokem 2011.

Jde především o lidi, kteří se nenechali strhnout bouřlivými okamžiky posledních dvou a půl let a kteří si stále stojí za tím, že původním cílem revoluce v Egyptě byl občanský stát, osobní svobody pro Egypťany a také sociální spravedlnost. Ani poslední vývoj v zemi podle nich nesměřuje tímto směrem.

Poukazují na to, že odstranění Muslimského bratrstva a prezidenta Muhammada Mursího je vykoupené návratem policejně vojenského státu a také lidí spojených se starým Mubárakovým režimem, tedy právě toho, proti čemu egyptská revoluce v lednu 2011 povstala.

Egyptské Muslimské bratrstvo se vrací do ilegality. O zákazu jeho činnosti rozhodl soud v Káhiře

Číst článek

Špatný pocit příslušníků nového hnutí umocňují některé kroky vlády z poslední doby, třeba dosazení vysloužilých generálů zpět do funkcí guvernérů egyptských provincií nebo fakt, že egyptské civilisty, například novináře, opět soudí vojenské soudy.

Vadí jim také to, že z právě vznikající nové ústavy má vypadnout článek o zákazu členům bývalé Mubárakovy vládní strany zastávat ústavní funkce a že má ústava naopak posílit postavení a nezávislost armády.

V současném ovzduší se nedá očekávat, že by nová iniciativa měla šanci na masivní podporu mezi běžnými Egypťany. S tím, jak se bude politická situace dál vyvíjet, ale může počet jeho stoupenců narůstat.

Štěpán Macháček, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme