Proti blokádě stavby nádraží ve Stuttgartu zasáhla policie

Proti stovkám odpůrců projektu nového železničního nádraží v německém Stuttgartu zakročila v noci na dnešek německá policie. Asi 600 odpůrců projektu Stuttgart 21 v noci obsadilo staveniště a vystavělo tam barikády ze dřeva, lepenky a kusů nábytku. Zhruba polovina z nich vydržela protestovat do časných ranních hodin. Do akce bylo proti nim nasazeno zhruba 1900 policistů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Několik set lidí protestovalo ve Stuttgartu proti bourání historické budovy a stavbě nového železničního nádraží

Několik set lidí protestovalo ve Stuttgartu proti bourání historické budovy a stavbě nového železničního nádraží | Zdroj: Reuters

Přibližně 600 lidí, některé zdroje tvrdí, že jich bylo až 1000, zablokovalo staveniště kolem levého křídla a začalo stavět barikády.

Šlo o takzvanou blokádu vsedě, lidé si rozdělávali ohně, hráli na kytaru a zpívali německou hymnu. Skandovala se hesla jako „Styďte se!“ nebo „Pryč s Kretschmannem!“. Winfried Kretschmann je bádensko-württembergský premiér, který se o projekt zasadil.

Přehrát

00:00 / 00:00

Protest proti stuttgartskému nádraží shrnuje redaktorka Barbora Kreuzerová

Krátce po třetí hodině ráno na místo přijelo asi 2000 policistů. Většina z nich měla podle informací serveru Welt online na sobě ochranné obleky, které jim zakrývaly prakticky celá těla.

Začali rozebírat barikády, které byly většinou tvořené kusy nábytku, papírovou lepenkou nebo dřevěnými paletami. Postupně se tak proklestili až k protestujícím. V tuto chvíli je už na místě klid a policie budovu obehnala plotem, aby se její obsazení nemohlo opakovat.

Někteří demonstranti odešli na výzvu policie sami, jiné museli policisté doslova vynést a ti dostali na místě podle listu Stuttgarter Zeitung pokutu. Dva demonstranti se cyklistickými připoutali k mřížím na oknech jižního křídla, ale byli pořádkovými silami odstřiženi.

Protest nijak neeskaloval a neskončil tvrdým zásahem, za což policistům poděkovaly i Německé dráhy. Všichni totiž ještě mají v živé paměti protesty, které probíhaly ve Stuttgartu v roce 2010 proti kácení stromů, také v rámci projektu Stuttgart 21.

Plánovaná podoba stuttgartského nádraží | Foto: Reuters, Aldinger & Wolf

Tehdy policie zasáhla vodními děly a pepřovými spreji a zraněno bylo asi sto lidí. Tomu se v tomto případě chtěla vláda, dráhy i policisté vyhnout. I proto spolupracovali celé ráno s antikonfliktním týmem.

Spory se poté promítly i do loňských zemských voleb v Bádensku-Württembersku. Po téměř 60 letech skončila v této zemi vláda křesťanských demokratů. Jedním z důvodů neúspěchu byla i obhajoba kontroverzního projektu nádraží.

Kontroverzní projekt nového nádraží loni schválili místní obyvatelé v referendu, hlasovalo pro něj 58,8 procent voličů. Nový dopravní uzel v metropoli Bádenska-Württemberska za 4,1 miliardy eur, tedy více než 100 miliard korun, má ulehčit dopravě v centru Stuttgartu a zrychlit mezinárodní spoje.


Zvětšit mapu

Martina Hanáčková, Barbora Kreuzerová, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme