Proti finančníkům a politikům ve světě protestovaly statisíce lidí

Protestní hnutí Okupujte Wall Stret se přelilo na další kontinenty. Po celém světě v sobotu demonstrovaly statisíce lidí za sociální spravedlnost a proti politikům a finančníkům.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstrace před burzou v Bruselu

Demonstrace před burzou v Bruselu | Zdroj: Reuters

USA

Ve Washingtonu se demonstrací zúčastnilo jen několik stovek lidí. Průvod prošel kolem velkých bank, Bílého domu a ministerstva financí. Protest byl i přes nízkou účast velmi viditelný a hlasitý – lidé nejčastěji volali po vyšším zdanění bank a finančních institucí. Protest byl velmi dobře organizovaný, nedošlo při něm k žádným incidentům ani střetům s policií.

Německo

Tisíce rozhořčených občanů od Mnichova po Hamburk protestovali proti moci bank a finančních institucí. Ve finanční metropoli Frankfurtu nad Mohanem přišlo před budovu Evropské centrální banky kolem pěti tisíc lidí, kde poukazovali na to, že záchranné balíčky poškozují demokracii.

Německé protesty se dočkaly podpory od odborových organizací i některých politiků. Podle generální tajemnice Sociálnědemokratické strany (SPD) Nahlesové je trestuhodné, že stále nedošlo k regulaci finančních trhů a namísto bank doplácejí na krizi daňoví poplatníci.

Itálie

V Římě se původně klidná demonstrace desetitisíců lidí proti úsporným opatřením vlády a ekonomické politice Evropské unie nečekaně přeměnila na pouliční válku. Prozatím jsou hlášeni tři zranění, z toho jeden vážně.

Demonstrace v Římě | Foto: Reuters

Průvod několika desítek tisíc lidí se vydal po pětikilometrové trase na Lateránské náměstí. Od průvodu se postupně odpojovaly skupinky mladíků v přílbách anebo s kapucí a zaútočili na banky a obchody.

V blízkosti Lateránského náměstí se násilí vyhrotilo. Maskovaní radikálové zapálili sídlo ministerstva obrany a několik automobilů, rozbíjeli i výlohy a stavěli barikády. Na policii házeli kameny, dělbuchy a dýmovnice, policisté se bránili slzným plynem a vodními děly.

Španělsko

Hlavním organizátorem protestů v 60 španělských městech bylo Hnutí 15. května. To si zakládá na tom, že proti nešvarům politickému systému protestuje pokojně. Největší dav se zformoval v Madridu na náměstí Puerta del Sol. Právě tam iniciativa Hnutí 15. května začala a několik týdnů pak bylo náměstí obsazené lidmi.

Protesty mají ve Španělsku i vnitropolitický rozměr. Za pět týdnů se v zemi postižené hlubokou ekonomickou krizí konají volby. Hnutí nespokojených sice přímo nepodporuje žádnou stranu a vystupuje proti korupci, avšak podporuje například právo na bydlení, školství a zdravotnictví či reformu volebního systému.

Vědunka Lunardi, Klára Stejskalová, Vít Pohanka, David Koubek, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme