Proti Izraeli demonstrovalo ve Washingtonu několik tisíc muslimů

O víkendu se ve Washingtonu odehrála největší demonstrace ve Spojených státech proti ozbrojeným akcím Izraele v Libanonu. Kolem Bílého domu pochodovalo přes pět tisíc demonstrantů, převážně muslimů původem z arabských zemí. Demonstraci sledoval zpravodaj Českého rozhlasu ve Spojených státech Alexandr Pícha.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstrace muslimů ve Washingtonu | Foto: Alexandr Pícha

Demonstrace potvrdila zajímavý fenomén. Přestože organizátoři svezli do Washingtonu stovky muslimů, o několikatisícový průvod neměli valný zájem lidé na ulicích ani turisté. O zapálené účastníky demonstrace přitom nebyla nouze. Stačilo se zeptat třeba vlajkonoše, jestli podporuje Hizballáh.

"Ano, to dělám. Nesmíme přestat bojovat, já bojuju už dlouho. Společně zvítězíme. Budu s našimi lidmi pohromadě celý život."

Kdybyste přivřeli oči tak, abyste neviděli Bílý dům a okolní ulice, demonstrace by vám připadla jako třeba v palestinské Gaze. Naprostá většina demonstrantů byla původem z Blízkého východu, většina z nich, hlavně ženy, měla tradiční oblečení a někteří radikálové byli symbolicky maskováni šátky na tváři. Byli to ale Arabové, kteří sami do Ameriky přišli a svobodně tady žijí.

"Jsem z Íránu a jsem americká občanka a jsem tady proto, že Hizballáh a Hamas potřebují podporu. Musíme čelit tomu, co dělá americké impérium a jeho reprezentant Izrael."

Nedalo mi to a během průvodu jsem se zeptal na názor také několika málo Američanů, kteří se zastavili a z chodníků skandující dav sledovali z povzdálí.

"Ale teď to je jen zastavení palby, Izrael má právo na existenci, ale kdo za to zodpovídá? Amerika by měla Izraeli a dalším zemím okolo pomoci. Měli bychom znovu vytvořit jakýsi Marshallův plán pro Blízký východ, který by mu pomohl," soudí Suzan Reen z Washingtonu.

Američané jsou ale většinou proti tomu, aby americká pomoc zemím Blízkého východu zahrnovala také účast v mezinárodních silách OSN v Libanonu.

"Nemyslím, že by se tam Amerika měla rozmístit. Vidíme, co se děje v Iráku, výměna Saddáma byla správná, ale zemřely tam už 3 tisíce Američanů. Na Blízkém východě se musejí angažovat i jiné země. Teď pod OSN bude pohyb směrem k míru, myslím, že se to dává dobrým směrem," řekl mi původem Iráčan Emad, který rezervovaně sledoval demonstraci z chodníku.

Alexandr Pícha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme