Proti Miloševičovi bylo vzneseno obvinění z genocidy

Haagský Mezinárodní tribunál pro válečné zločiny v bývalé Jugoslávii obvinil exprezidenta Slobodana Miloševiče z genocidy ve spojitosti s válkou v Bosně. Soud tak formálně potvrdil dřívější spekulace, že Miloševič se tomuto obvinění nevyhne. Genocida je nejtěžším zločinem, a pokud ji mezinárodní tribunál někdejšímu jugoslávskému prezidentovi prokáže, hrozí mu doživotí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slobodan Miloševič

Slobodan Miloševič | Foto: Interpol

Obžaloba tvrdí, že bývalý prezident Jugoslávie se podílel na organizování genocidy zvláště proti Muslimům v Bosně. Miloševič byl zapojen do kriminální skupiny, která systematicky a natrvalo vyháněla nesrbské obyvatele z Bosny, uvádí obžaloba. Dodává, že exprezident je odpovědný za vyhnání 250 tisíc lidí a za masakr 7000 bosenských Muslimů ve Srebrenici v roce 1995. V obvinění proti Miloševičovi se také píše o 50 koncentračních táborech, kde zemřely stovky bosenských Chorvatů a Muslimů.

Pozorovatelé připomínají, že Miloševič je po dnešku obviněný ze zločinů ve třech válkách - v Chorvatsku, v Bosně a v Kosovu. Obžaloba má 29 bodů a týká se vedle genocidy také zločinů proti lidskosti a porušování válečných konvencí. Bývalý vládce Jugoslávie všechna vznesená obvinění rozhodně odmítá. Předpokládá se, že soud by mohl začít v únoru příštího roku. Slobodan Miloševič, kterého Bělehrad v červnu vydal mezinárodnímu tribunálu, je zadržován ve věznici v nizozemském Hilversumu.

Milan Fridrich, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme