Proti Miloševičovi bylo vzneseno obvinění z genocidy

Haagský Mezinárodní tribunál pro válečné zločiny v bývalé Jugoslávii obvinil exprezidenta Slobodana Miloševiče z genocidy ve spojitosti s válkou v Bosně. Soud tak formálně potvrdil dřívější spekulace, že Miloševič se tomuto obvinění nevyhne. Genocida je nejtěžším zločinem, a pokud ji mezinárodní tribunál někdejšímu jugoslávskému prezidentovi prokáže, hrozí mu doživotí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slobodan Miloševič | Foto: Interpol

Obžaloba tvrdí, že bývalý prezident Jugoslávie se podílel na organizování genocidy zvláště proti Muslimům v Bosně. Miloševič byl zapojen do kriminální skupiny, která systematicky a natrvalo vyháněla nesrbské obyvatele z Bosny, uvádí obžaloba. Dodává, že exprezident je odpovědný za vyhnání 250 tisíc lidí a za masakr 7000 bosenských Muslimů ve Srebrenici v roce 1995. V obvinění proti Miloševičovi se také píše o 50 koncentračních táborech, kde zemřely stovky bosenských Chorvatů a Muslimů.

Pozorovatelé připomínají, že Miloševič je po dnešku obviněný ze zločinů ve třech válkách - v Chorvatsku, v Bosně a v Kosovu. Obžaloba má 29 bodů a týká se vedle genocidy také zločinů proti lidskosti a porušování válečných konvencí. Bývalý vládce Jugoslávie všechna vznesená obvinění rozhodně odmítá. Předpokládá se, že soud by mohl začít v únoru příštího roku. Slobodan Miloševič, kterého Bělehrad v červnu vydal mezinárodnímu tribunálu, je zadržován ve věznici v nizozemském Hilversumu.

Milan Fridrich, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme