Proti návrhu nové ústavy protestovalo v Egyptě asi sto tisíc lidí

Nejen v Káhiře, ale také v deltě Nilu, Alexandrii a v dalších egyptských městech dnes lidé protestovali proti návrhu nové ústavy. Do ulic jich vyšlo na sto tisíc. Nová ústava čeká na podpis prezidenta Mursího, konečné slovo ale budou mít voliči v referendu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protesty Egypťanů v Káhiře.

Protesty Egypťanů v Káhiře. | Zdroj: Reuters

Na náměstí v Káhiře byla také spolupracovnice českého rozhlasu v Egyptě Anna Janků.

„Atmosféra byla fantastická. Lidé to považují za dvacátý den revoluce, protože první revoluce trvala osmnáct dnů, úterý bylo považováno za devatenáctý den a dnešek na káhirském náměstí za dvacátý den,“ řekla Janků, podle níž ani v pozdních hodinách nebylo náměstí prázdné.

Přehrát

00:00 / 00:00

Protesty v Egyptě přiblížila tamní spolupracovnice Anna Janků.

Lidem vadí přístup prezidenta Muhammada Mursího i to, že ústava je islamistická.

„Isamistická je v tom, že vám na jednu stranu řeknou, že všichni občané mají právo kandidovat do různých voleb, na druhé straně vám udělají zákon politické izolace. Vůbec tam nejsou nějakým způsobem zastoupeni křesťané, takže opravdu je tato ústava udělána tak, aby vyhovovala většině, a hlavně Muslimskému bratrstvu,“ podotkla Anna Janků.

Novou ústavu vytvořily hlavně islamistické strany, protože zástupci křesťanské menšiny nebo liberální opozice ze shromáždění odstoupily. Ze sta členů jich odešlo patnáct. Islámské strany získaly ve volbách většinu.

Na náměstích se podle Anny Janků scházejí i lidé, kteří dřív neměli potřebu.

„Jsou to i ženy z domácnosti, lidé, kteří dřív jenom přihlíželi a seděli v křeslech, strana pohovek, jak o sobě říkali. Také už šli dneska do ulic. Ale bohužel je smutné, že prezident Mursí tohle absolutně přehlíží. Jako kdyby tahle krize neexistovala. A opravdu Egypt je na pokraji velké krize, a záleží jenom na něm, jak se tahle krize vyřeší, nebo jestli se vůbec vyřeší,“ řekla Janků.

Egyptské ústavodárné shromáždění schválilo návrh nové ústavy

Číst článek

Prezident Mursí ujistil zemi, že jeho dekrety včetně toho z 22. listopadu, kterým si prezident rozšířil pravomoci na úkor justice, jsou jen dočasné opatření, dokud nebude schválená ústava. Janků to vnímá jako vydírání.

„Z jedné strany vám řeknou: Schválíte v referendu ústavu. A když ji neschválíte, tak tahle ústavní deklarace, kterou prezident vyhlásil, bude trvat nadále. On pořád tvrdí, že to všechno, co udělá, je pro to, aby se země stabilizovala, aby všechno začalo normálně fungovat a všechno to dělá na ochranu práv chudých Egypťanů, což není vůbec pravda,“ řekla Janků.

Podle ní má ústava ochraňovat ty nejslabší vrstvy, což se neděje. Ústavu prý znalci označují za nejhorší v historii Egypta.

Zuzana Burešová, Vojtěch Kouřímský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme