Proti pákistánským odpůrcům Charlie Hebdo zasáhla policie, 4 lidé jsou zraněni

V pákistánském Karáčí dnes policie použila vodní děla a slzný plyn proti účastníkům demonstrace proti francouzskému týdeníku Charlie Hebdo. Několik set odpůrců karikatur proroka Mohameda, které týdeník publikuje, pochodovalo k francouzskému konzulátu; když policisté začali střílet do vzduchu, ozvala se prý palba i z řad demonstrantů. Místní tisk hovoří o nejméně čtyřech raněných.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Proti francouzskému týdeníku Charlie Hebdo se protestuje v řadě muslimských zemí | Zdroj: Reuters

Jedním z raněných je údajně fotograf francouzské agentury AFP. Policisté zatkli asi 20 osob.

Akce v Karáčí přerostla ve střet s policií po poledních modlitbách. Pochod svolala studentská sekce fundamentalistické strany Džamáate islámí Pákistán, která organizuje protestní akce i v jiných městech. Konaly se v Láhauru, Islámábádu, Péšávaru a Multánu, kde účastníci spálili francouzskou vlajku.

V Pákistánu je francouzský satirický časopis ostře kritizován. Parlament ve čtvrtek přijal rezoluci, v níž se poukazuje na to, že svoboda vyjadřování neznamená útočit a zraňovat city veřejnosti nebo náboženské přesvědčení.

Dva teroristé 7. ledna při útoku na pařížskou redakci Charlie Hebdo zabili 12 lidí. Týdeník vyšel ale i tento týden a na jeho titulní straně byla znovu karikatura Mohameda. Muslimové v mnoha zemích to kritizovali jako provokaci a urážku islámu, který nedovoluje žádné zobrazování Mohameda.

Katar sice útok na redakci rozhodně odsoudil, ale dnes jeho ministerstvo zahraničí vydalo prohlášení, v němž uvádí, že nová karikatura rozněcuje mezi muslimy nenávist a vztek. "Svoboda slova neznamená urážet ostatní, dotýkat se jejich citů a vysmívat se jejich víře," stojí v textu.

Svaz muslimských učenců, který sídlí v Kataru, vyzval muslimy, aby po dnešních modlitbách vyšli k poklidným manifestacím. Výzva manifestovat zazněla v Súdánu, s pochody se počítá v Íránu i v Jordánsku.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme