Proti pojmenování letiště v Budapešti po Ferenci Lisztovi se stavěl spolek historického létání

Radiožurnál se vás celý den ptá na váš názor na to, zda by bylo vhodné přejmenovat pražské ruzyňské letiště na Letiště Václava Havla. V Maďarsku o podobné otázce takováto "demokratická" diskuse neproběhla; prostě rozhodla vláda. Budapešťské letiště tak od letošního jara už není Ferihegy ale nese jméno Ference Liszta.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ferenc Liszt, muzeum v Bayreuthu

Ferenc Liszt, muzeum v Bayreuthu | Foto: Petr Veber

Zdůvodnění bylo jednoduché: Maďarsko, které letošní rok zahajovalo jako předsedající země Evropské rady, potřebovalo nějakého maskota, značku, známou po celém světě. A jelikož celý tento rok se nese ve znamení 200. výročí narození Ference Liszta, jméno tohoto klavírního virtuóza a skladatele se přímo nabízelo.

Přehrát

00:00 / 00:00

Papucek Letiste.mp3

Kromě toho chtěli maďarští vládní činitelé konečně prolomit světové veřejné mínění, aby Liszta nespojovalo s Němci, Francouzi či Rakušany, ale jednoznačně s Maďary.

Mimochodem, v souvislosti s jeho národností se zmiňuje jedna anekdota. Liszt sám se cítil vlastencem, ale těžko říci, zda maďarským nebo uherským. Jeho proslulá věta o národní identitě nás také neorientuje. "Je suis hogroise" - řekl, ale to může být jak Maďar, tak Uher.

Narodil se v říjnu 1711 ve vesničce, která je dnes v Burgenlandu, matka byla určitě Rakušanka, otec Maďar. Nebo možná i Slovák? V jeho časech to až takový význam nemělo, určitě byl Evropanem, putoval po kontinentu, jakoby mimochodem udělal revoluci v hudbě, jako první hrál těžké a dlouhé skladby z hlavy, byl klavírní virtuóz. Měla ho ráda smetánka v Paříži, v Německu i v Římě. Byl také tchánem Richarda Wagnera a říká se, že byl první skutečnou megahvězdou.

ČTĚTE TAKÉ: Přejmenování Letiště Praha má před sebou ještě několik překážek

Nápad pojmenovat po něm letiště v Budapešti však nebyl v Maďarsku přijat jednoznačně kladně. Topografická komise, která o nových názvech vždy rozhodovala, to odmítla, respektive trvala na tom, aby se uváděl i starý název Ferihegy – tedy Mezinárodní letiště Ference Liszta - Ferihegy.

Tradiční a do té doby váženou komisi proto rozpustili a vláda si od té doby osobuje právo pojmenovat vše, co je “ve veřejném zájmu“. A letiště zřejmě je, takže na návrh ministra kultury Gézu Szőcsa od letošního března nese budapešťský vzdušný přístav Lisztovo jméno.

Ferenc Liszt na náměstí Ference Liszta v Budapešti | Foto: Gregor Martin Papucsek

Nový název se celkem ujal, i když lidé v běžném hovoru nadále mluví o letišti Ferihegy. Proti přejmenování letiště tehdy neprotestovali hudebníci, ale představitelé spolku historického létání. Nápadu vyčítali možné zesměšnění památky Liszta, po kterém už je pojmenovaná v Budapešti hudební akademie i oblíbené náměstí, avšak jeho životní dráha se nijak nespojuje s letectvím.

„Já bych rád dodal, že s letectvím určitě ne, ale se vznášením - to ano! Vždyť si pusťte nějakou jeho skladbu ...,“ uzavírá spolupracovník Českého rozhlasu v Maďarsku Gregor Martin Papucsek.

Gregor Martin Papucsek, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme