Proti procesu s čínským disidentem protestuje EU i USA

V Pekingu se dnes konal proces s předním čínským obhájcem lidských práv a odpůrcem komunistického režimu Liou Sia-paoem. Liou čelil obvinění z rozvracení státu, protože podepsal Chartu 08, za což může být uvězněn na pět až patnáct let.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Brána Nebeského klidu v Pekingu | Foto: Robert Mikoláš

Soud zasedal jen dvě a půl hodiny a podle právníka obhajoby vynese rozsudek už tento pátek.

Před soudem se pod dozorem policie shromáždili novináři, protestující a zaměstnanci zahraničních ambasád. Proti politickému procesu se postavila Evropská unie a zástupce amerického velvyslanectví Gregory May přímo na demonstraci přečetl prohlášení, v němž USA vyjadřují znepokojení nad procesem s Liouem a žádají o jeho okamžité propuštění.

Přehrát

00:00 / 00:00

O soudním procesu s čínským disidentem mluvila na Radiožurnálu sinoložka Olga Lomová.

Liou byl už 20 měsíců vězněn po potlačení demokratického hnutí na náměstí Tchien-an-men v roce 1989. A ani tentokrát mu pozorovatelé moc veliké naděje nedávají. Peking bude podle nich chtít učinit z procesu exemplární případ, ale vyhne se dalšímu spornému zatýkání.

"Jsem přesvědčena, že soud je naplánován schválně na tuto vánoční dobu, jelikož čínské úřady doufají, že právě o Vánocích nevzbudí případ takovou odezvu v západních médií," míní sinoložka Olga Lomová.

Milan Kopp, Ondřej Bouda, Jan Piroch, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme