Proti školnému protestovalo v Londýně méně lidí, než se čekalo

Několik tisíc studentů protestovalo v Londýně proti zvyšování školného i úsporám ve výdajích na školství. Průvod prošel od Londýnské univerzity do finanční čtvrtě City a byl poměrně klidný - zúčastnilo se jej méně lidí, než se čekalo. Policisté se na protest dobře připravili, měli i povolení použít gumové projektily.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protestu proti školnému v Londýně se zúčastnilo několik tisíc lidí

Protestu proti školnému v Londýně se zúčastnilo několik tisíc lidí | Foto: Jiří Hošek

Akci organizovalo Národní kampaň proti školnému a škrtům a protesty podporuje také Národní svaz studentů. Průběh odpoledního pochodu je pokojný, studenti skandují hesla proti zvýšení školného a úsporám ve školství.

Typický je výrok jednoho z předáků kampaně, Michaela Chessuma, který prohlásil: kabinet milionářů nám říká, že budeme muset platit trojnásobné školné. Předseda svazu studentů Liam Burns zase řekl, že když se školné ztrojnásobí a zruší se finanční podpora studentů, tak se nikdo nemůže divit, že demonstrují.

Trasa pochodu vedla do londýnského City vede kolem katedrály sv. Pavla, kde od poloviny října táboří odpůrci kapitalismu. Účastníci pochodu počítají s tím, že se k nim tito demonstranti připojí. Celkový počet účastníků měl být podle očekávání organizátorů asi 10 000, v ulicích jich však bylo o poznání méně.

Policie může použít i gumové projektily

Loňské demonstrace studentů vyústily v násilnosti, policie proto tentokrát bezpečnostní opatření nepodcenila. V ulicích jsou asi 4000 policistů a rozdávají účastníkům pochodu letáky s varováním před důsledky trestných činů v případě násilností. Násilníci mohou být například vyloučeni ze studia nebo jim může být omezeno cestování do zahraničí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Demonstrace proti zvýšení školného v Londýně sleduje Milan Kocourek

Na mnoha místech podél trasy pochodu jsou rozmístěny kovové bariéry. Strážci pořádku mají povoleno použít v případě násilností i gumové projektily. Šlo by tak o první použití gumových projektilů při protestních demonstracích na britské pevnině. Zatím se však nezdá, že by se k tomu schylovalo.

Panují však obavy, aby se pochod nezvrhl v násilnosti jako v minulost. Například při prosincovém protestu mladí demonstranti zaútočili na vůz rolls-royce s následníkem trůnu princem Charlesem a jeho manželkou Camillou.

Ministr pro univerzity a vědu David Willetts řekl, že studenti jsou v samém srdci celého systému a vysoké školství nabízí vysokou kvalitu. Zdůraznil, že velká většina nových studentů nebude od příštího roku muset platit školné předem. Pro studenty z chudších rodin bude připravena finanční podpora a splátky budou ještě nižší než dosud.

Protesty začaly v Británii poté, co vláda schválila návrh zákona, který zvyšoval školné na trojnásobek a rušil daňové zvýhodnění půjček na školné a státní garance. Poplatek za zápis do studia, který je dosud 3300 liber (asi 100 000 korun), se má podle plánu zdvojnásobit až ztrojnásobit.

Milan Kocourek, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme