Proti válce s Irákem protestovaly desítky tisíc Američanů

Přes 50 tisíc lidí se sešlo v centru Washingtonu na největší mírové demonstraci proti zvažovanému vojenskému úderu Spojených států na Irák. V rámci celosvětové kampaně proti případné válce vyšli v sobotu lidé také do ulic Říma, Berlína, Tokia, Kodaně, Mexika nebo San Francisca.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

protiválečná demonstrace | Foto: ČTK/AP

V centru americké metropole jsme byli svědky dosud největší protiválečné demonstrace, hlásí z místa zpravodaj Českého rozhlasu Miroslav Konvalina. "Zastavme válku", "Ne ropu za krev" - to byla nejčastější hesla na transparentech nad hlavami mladých lidí, válečných veteránů, bývalých hippies, lidí z nejrůznějších amerických států. Řečníci žádali prezidenta Bushe, aby se nepouštěl do války s Irákem a upustil od hrozeb Bagdádu silou.

Prezident ze svého ranče v Texasu vzkázal, že Spojené státy neustoupí od hrozby vážných důsledků, pokud se Irák nepodvolí rezolucím OSN. Francie mezitím v Radě bezpečnosti usiluje o smířlivější text protiirácké rezoluce, který by mohlo podpořit všech 15 členů Rady.

Míroví aktivisté a antiglobalisté protestovali proti plánované válce po celém Německu. Největší demonstrace se měla konat v hlavním městě - záměry organizátorů podle našeho zpravodaje Davida Šťáhlavského ale zmařilo počasí.

Silný vítr a varování před orkánem o rychlosti až 100 kilometrů v hodině způsobilo, že na Alexandrovo náměstí v Berlíně přišla jen asi tisícovka demonstrantů. O něco více se jich sešlo ve Frankfurtu nad Mohanem - 1500. Z Hamburku hlásí 500 odpůrců použití síly v Iráku.

Celkem se akce konaly v 70 německých městech. Jejich pořadateli byly odbory, Strana demokratického socialismu, církevní organizace a antiglobalisté.

Proti úderům na Bagdád vystupuje i berlínská vláda, která se kvůli svému postoji dostala do konfliktu se Spojenými státy.

Miroslav Konvalina, Marika Táborská, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme