Proti válce v Iráku demonstrovaly desetitisíce lidí

Před dvěma lety - v noci na 20. března - zahájila koaliční vojska vedená Američany útok na Irák. Jeden z prvních úderů směřoval přímo na Saddáma Husajna, který jednal v podzemním bunkru s armádním velením. Diktátor nálet přežil a později vyzval v televizi Iráčany k odporu. Po měsíci spojeneckého bombardování prezident Bush prohlásil první etapu války za skončenou. U příležitosti druhého výročí invaze demonstrovaly v ulicích evropských metropolí desetitisíce lidí, kteří s postupem Američanů v Iráku nesouhlasí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

protiválečný protest v Londýně | Zdroj: ČTK

Protestní pochody se uskutečnily například v centru Londýna. Průvod zhruba 45 tisíc demonstrantů minul na cestě z Hyde Parku americké velvyslanectví a zamířil na Trafalgarské náměstí. Na 15 tisíc lidí protestovalo v tureckém Istanbulu. Demonstrovalo se také ve Španělsku a v Itálii.

V Římě se na demonstraci proti válce v Iráku sešlo několik tisíc lidí. Organizovali ji pacifisté a krajní levice. Účastníci požadovali bezprostřední stažení italského kontingentu, protože - zdůrazňovaly jejich transparenty - si to přeje 70 procent Italů a protože již 22 Italů přišlo v Iráku o život.

Premiér Berlusconi v úterý hovořil o stažení prvních italských vojáků z Iráku v září tohoto roku. Později ale vše dementoval.

Dnešní protiamerické protesty se ani zdaleka nevyrovnaly pochodům v únoru 2003, kterých se těsně před zahájením války zúčastnily ve světě miliony lidí.

Vědunka Lunardi, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme