Proti venezuelskému prezidentovi Madurovi protestovaly miliony lidí. Dva demonstranti zemřeli

Při potyčkách během 24 hodinové stávky ve Venezuele zemřeli dva demonstranti. Protest provázely tvrdé střety s policí. Stávku vyhlásila opozice, která bojuje proti vládě prezidenta Nicoláse Madura.

Caracas Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstrant utíká před policií na protestech ve Venezuele proti prezidentovi.

Demonstrant utíká před policií na protestech ve Venezuele proti prezidentovi. | Zdroj: Reuters

Prokuratura uvádí, že během demonstrací zemřeli dva mladíci. Oba je zastřelili za nevyjasněných okolností. Během násilností ve Venezuele zemřelo během čtyř měsíců protestů už asi sto lidí, informoval Radiožurnál.

Od And na severu Venezuely až po Amazonii na jihu země se ke stávce připojily miliony lidí. Podle opozice se zapojilo 85 % obyvatel. Prezident Maduro ale tvrdí, že účast ve stávce byla minimální. Zdůraznil v té souvislosti, že se po celý den pracovalo v sedmi stech hlavních potravinářských firmách.

Část lidí zůstala během protestů doma, další v ulicích stavěli barikády. Podnikatelé nechali v několika městech své obchody po celý den uzavřené. Doprava byla ochromená, ke stávce se totiž přidalo také několik soukromých dopravních společností. Lidé po celé zemi při protestu zdůrazňovali, že chtějí co nejdřív nové prezidentské volby.

Klidnější situace byla v chudších oblastech země, kde se k protestu zřejmě přidalo méně lidí, například ve městě Catia La Mar.

„Budeme pokračovat, dokud vláda neodejde. Musí skončit, protože nás zničila a zabíjí nás hladem. Potýkáme se s nedostatkem léků a lidé umírají. Nemáte žádnou budoucnost. Vláda musí odejít, nechceme vyjednávání, nechceme od ní už nic,“ říká jedna z demonstrantek.

Opozice dlouhodobě viní vládu z vleklé ekonomické krize. Kvůli tomu prezidenta Madura opouští i venezuelský diplomat při OSN Isaias Medina.

„Máme tisíciprocentní inflaci, tedy vůbec nejvyšší na světě. Za každou půl hodinu u nás násilnou smrtí zemře jeden člověk. A to jsou čísla, týkají se období před současnými protesty. Třicet tisíc lidí bylo zavražděných za jeden rok. Zároveň věřím, že by se měla vyšetřovat korupce. Opatření jako devízová omezení poškodila veřejné finance Venezuely,“ odůvodnil svou rezignaci.

Opozice se také obává plánu prezidenta Madura, který chce pravomoci parlamentu, který ovládá opozice, přenést na ústavodárné shromáždění. O jeho složení by měly rozhodnout volby na konci měsíce. Odpůrci tvrdí, že Maduro chce touto cestou v zemi postupně vybudovat diktaturu. Ostatně kvůli své roli v současné politické krizi čelí venezuelský prezident i mezinárodní kritice. Americký prezident Donald Trump nedávno pohrozil ekonomickými sankcemi, pokud se Maduro pokusí přepsat ústavu.

Lukáš Matoška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme