Proti zastavení prodeje lodi do Ruska protestují ve Francii odbory loděnice

Francie pozastavila prodej vrtulníkové výsadkové lodi Vladivostok ruskému námořnictvu na protest proti přímé účasti Ruska v ukrajinském konfliktu. Loď přitom měla opustit přístav Saint Nazaire už v říjnu. Krok francouzské vlády ocenily Spojené státy i Evropská Unie, zdaleka ne všichni ale zastavení lukrativního kontraktu potěšilo.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vojenská loď typu Mistral, kterou chce Francie prodat Rusku

Vojenská loď typu Mistral, kterou chce Francie prodat Rusku | Zdroj: Reuters

Francie měla do Ruska dodat dvě lodě typu Mistral s názvy Vladivostok a Sevastopol. Vladivostok měl být dodán v říjnu. Loď pojme až 16 vrtulníků. Osm z nich je útočných, osm víceúčelových. Na palubu se vejde ještě 40 tanků, 70 motorových vozidel a až 700 vojáků.

Stavba lodi byla příkladem spolupráce mezi Francií a Ruskem. Část plavidla postavili sami Rusové, větší část stavějí Francouzi. Uvažovalo se, že část druhé lodi měla být stavěna v Rusku a podílely by se na tom francouzské firmy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Francie nedodá Rusku válečnou loď, kterou pro něj staví. Informuje zahraniční zpravodaj ČRo Jan Šmíd

Odbory v Saint Nazaire proto nyní protestují proti zastavení prodeje. Samotné práce na lodi zastaveny nebyly a pokračují. Prezident Francois Hollande pouze pozastavil dodání lodi Rusku.

Dělníci v Saint Nazaire mají velké obavy, především pokud jde o druhou loď. Ta první už je totiž téměř hotová a za ni dostanou zaplaceno. Pokud však bude kontrakt zrušen, na druhé lodi pracovat nebudou a to by pro ně mělo velmi negativní důsledky.

Francouzská vláda však věří, že krize bude zažehnána, že nakonec loď do Ruska dodá, třeba v příštím roce. Sociální dopady by pak neměly být tak kruté.

Nikdo zatím neví, jestli přijdou odvetné kroky z ruské strany, a pokud ano, jaké. Zda se odvetná opatření ze strany Ruska, kterými budou reagovat na nové sankce Evropské unie, budou týkat plošně všech západních zemí, nebo tam bude i něco specificky protifrancouzského právě za nesplnění tohoto kontraktu.

Rusko už také zpochybnilo spolehlivost Francie jako obchodního partnera. Penále za nedodržení kontraktu smlouvy se pohybuje v přepočtu kolem 30 miliard korun.

Jan Šmíd, kap Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme