Protiamerické protesty v Afghánistánu neustávají ani po Obamově omluvě

Protesty Afghánců proti znesvěcení muslimské svaté knihy koránu nezmírnila ani omluva amerického prezidenta Baracka Obamy. Ten v dopise adresovaném afghánskému prezidentovi vyjádřil hluboké politování a spálení výtisků koránu označil za neúmyslnou chybu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protiamerické protesty v afghánském Kábulu

Protiamerické protesty v afghánském Kábulu | Zdroj: Reuters

Kábulu to ale očividně nestačilo. Kancelář afghánského prezidenta včera uvedla, že Severoatlantická aliance by měla postavit vojáky, kteří korán spálili, před soud. Během protestů zahynulo více než deset lidí a dva američtí vojáci NATO, které zabil muž v afghánské vojenské uniformě.

Aliance ale podle agentury Reuters nepotvrdila, zda jejich smrt souvisí s protesty proti znesvěcení koránu. Taliban mezitím vyzývá k útokům na cizí vetřelce. Další protesty se očekávají po dnešních muslimských modlitbách.

Přehrát

00:00 / 00:00

Bývalý velvyslanec v Afghánistánu a Pákistánu Petr Přibík se vyjadřuje k protiamerickým protestům

„Zpravodajové soudí, že je teď celý Afghánistán zachvácen horečkou protestů. Já chci k tomu říct, Afghánistán má rozlohu 650 tisíc čtverečních kilometrů a žije tam zhruba 30 milionů lidí. Já tomu jednoduše nevěřím a nebo o tom pochybuji. Stačí srovnat údaje, které dnes uvádějí média – kolik kde protestovalo osob. Zásadně se liší, podobně jako neurčité tvrzení, že se všude šíří hnutí odporu a násilí,“ říká bývalý velvyslanec v Afghánistánu a Pákistánu Petr Přibík.

Podle něj je sice docela dobře možné, že protestují tisíce lidí v Kábulu i jinde, korespondenti jsou ale odkázáni na informace, které jim někdo v hlavním městě poskytne, dodává.

„A hlavně nikdo neví, jak ty protesty budou trvat dlouho, protože dnes je pátek a budou modlitby a bude se ozývat leccos, leckteré slovo nenávisti z některých mešit. Ale zase – určitě ne ze všech,“ uvažuje Přibík.

Americká armáda tento týden přiznala, že vojáci na základně Bagrám nedopatřením spálili výtisky koránu. Podle BBC měli za to, že obsahují kódované vzkazy stoupenců radikálního Talibanu. Ohořelé stránky našli při úklidu afghánští dělníci.

Obama sklízí republikánskou kritiku kvůli omluvě za pálení koránu

Číst článek

„Pokud šlo o svatý korán, skutečně je to neomluvitelné a pro leckterého Afghánce i nevysvětlitelné, a proto se omluvili vládě prezidenta Karzaje a afghánskému lidu jak generál Allen, tak americký prezident Obama,“ říká Přibík. Sám si myslí, že američtí vojáci nevěděli, o co jde.

Otevřené pak podle něj je, kdo bude věznici a celou základnu spravovat po roce 2014, kdy mají zemi opustit americké jednotky. Datum se sice dnes zdá být definitivní, upozorňuje Přibík, určitě se ale dá podle okolností ještě pozměnit.

„Rozhodnou-li osoby, které dnes štvou proti přítomnosti amerických vojáků, dále posílat na demonstrace stovky Afghánců, může se docela dobře stát, že cizí jednotky v zemi zůstanou déle a prezidentu Karzajovi pak nezbude nic jiného, než s jejich přítomností souhlasit,“ uzavírá.

Martin Křížek, Helena Berková, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme