Protijaponských protestů v Číně ubývá, politici v ostré rétorice pokračují

Napětí mezi Japonskem a Čínou se nemírní. A to i přesto, že většina čínských demonstrantů ukončila skoro týden trvající protijaponské protesty. Z ulic je vyhnaly tisíce policistů a zpřísněná bezpečnostní opatření. S nacionalistickými projevy ale nepřestávají čínští politici.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Číňané protestující před japonským konzulátem v Šanghaji

Číňané protestující před japonským konzulátem v Šanghaji | Zdroj: ČTK

„Dnešní Čína se už nenechá šikanovat. Číňané nechtějí, aby jejich zemi někdo napadl,“ zaznělo v prohlášení tamního ministerstva zahraničí.

Pravděpodobný budoucí čínský prezident Si Ťin-pching Japonsku dokonce vzkázal, že by mělo držet na uzdě své chování a přestat podkopávat čínskou svrchovanost.

V době předávání moci nemůže nová generace čínských lídrů ukázat slabost. U řečnických pultů a v mediích proto spory o neobydlené ostrovy Senkaku, neboli čínsky Tiao-jü, nepřestávají. A to i přesto, že pokračující konflikt výrazně poškozuje vzájemné vztahy a ekonomiku obou zemí.

Okolí sporného souostroví je cenným lovištěm ryb. V budoucnu může být podle průzkumů také cenným nalezištěm ropy a zemního plynu.

Kateřina Procházková, kko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme