Protijaponských protestů v Číně ubývá, politici v ostré rétorice pokračují

Napětí mezi Japonskem a Čínou se nemírní. A to i přesto, že většina čínských demonstrantů ukončila skoro týden trvající protijaponské protesty. Z ulic je vyhnaly tisíce policistů a zpřísněná bezpečnostní opatření. S nacionalistickými projevy ale nepřestávají čínští politici.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Číňané protestující před japonským konzulátem v Šanghaji | Zdroj: ČTK

„Dnešní Čína se už nenechá šikanovat. Číňané nechtějí, aby jejich zemi někdo napadl,“ zaznělo v prohlášení tamního ministerstva zahraničí.

Pravděpodobný budoucí čínský prezident Si Ťin-pching Japonsku dokonce vzkázal, že by mělo držet na uzdě své chování a přestat podkopávat čínskou svrchovanost.

V době předávání moci nemůže nová generace čínských lídrů ukázat slabost. U řečnických pultů a v mediích proto spory o neobydlené ostrovy Senkaku, neboli čínsky Tiao-jü, nepřestávají. A to i přesto, že pokračující konflikt výrazně poškozuje vzájemné vztahy a ekonomiku obou zemí.

Okolí sporného souostroví je cenným lovištěm ryb. V budoucnu může být podle průzkumů také cenným nalezištěm ropy a zemního plynu.

Kateřina Procházková, kko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme