Protikuřácká kampaň po čínsku: 300 milionů kuřáků a tvrdé postihy za zapálenou cigaretu

Čína je největším tabákovým trhem světa. Přesto tam zákaz kouření na všech veřejných prostranstvích i v restauracích platí už několik měsíců. Za jeho porušení hrozí každému pokuta v přepočtu až dva tisíce korun. Firmy, které zákaz nekontrolují, ale můžou zaplatit i více než sto tisíc korun.

Peking Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kuřák v Šanghaji. | Zdroj: Profimedia

"Rád bych vás ujistil, že pilně zalívám náš společný strom, sedím ve vašem křesle, kouřím vaše cigarety, ale nepiji Maotai, protože mi nechutná." 

Takto se nedávno přivítal Miloš Zeman s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem v pekingském Velkém sálu lidu. Výrobce čínského lidového alkoholu Maotai se nemusí bát, odbyt mu neklesne. Kdyby to ale býval řekl čínský prezident, možná by to s prodejem zahýbalo.

Nejsi naše dcera? Příběh jedné adopce a 50 zoufalých rodičů, kteří opustili své dítě

Číst článek

Když totiž před časem Si Ťin-pching skoncoval s kouřením, vyzval ke stejnému kroku všechny čínské kuřáky. Slovo prezidenta tady má váhu, a tak během pár dnů prý až 300 tisíc Číňanů zamáčklo svou poslední cigaretu.

"Přísný zákaz kouření platí na všech sportovištích, v dopravních prostředcích, na nádražích, na všech pracovištích a také v areálu historických památek. Samozřejmostí jsou školy a nemocnice," vypočítává všechna místa v rámci osvěty pracovnice Státní zdravotní komise v Pekingu.

Tento úřad vypracoval návrh, parlament ho odhlasoval a policie už kontroluje a pokutuje. Žádná celonárodní debata o tom kde, proč a od kdy zakázat kouření, se nevedla.

I přesto zůstává říše středu největším tabákovým trhem světa. Několikrát denně si tady cigaretu zapálí odhadem více než 300 milionů lidí.

Pauza na cigaretu: mladý kuchař odpočívá na ulici Pekingu. | Zdroj: Profimedia

David Jakš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme