Protiletadlové rakety, které zmizely v Libyi, se pašují do Palestiny

V Egyptě zadrželi část raket země vzduch, které nedávno zmizely z armádních skladů v Libyi. Po svržení Muammara Kaddáfího se pohřešuje na 20 tisíc tepelně naváděných raket. Americké tajné služby varují, že by se mohly dostat do rukou teroristům.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Libyjci se snaží dobýt Syrtu, jedno z posledních Kaddáfího center | Zdroj: Reuters

Egyptská policie a armáda zadržela mezi beduíny na Sinajském poloostrově, ale už i v pašeráckých tunelech vedoucích do Gazy, nejen protiletadlové rakety odpalované z ramen, ale také řadu dalších moderních zbraní.

Přehrát

00:00 / 00:00

O osudu libyjských raket mluvil na Radiožurnálu Ondřej Bouda ze zahraniční redakce

Jeden z beduínů deníku Washington Post dokonce řekl, že si koupil protiletadlový kanon pro svou osobní ochranu a taky proto, že dobře vypadá na střeše jeho Jeepu. Beduíni nevěří centrální vládě a tak se běžně vyzbrojují, ale většinou mají k dispozici jen kalašnikovy a podobné zbraně. Těžké kanóny nebo rakety tak znamenají obrovský nárůst jejich palebné síly.

Panují obavy, že rakety země-vzduch by mohly ohrozit vrtulníky hlídkující na palestinsko-izraelské hranici, ale také by je teroristé mohly namířit na civilní letadla.

Po občanské válce v Libyi cena sofistikovaných zbrojních systémů na černém trhu klesla o více než polovinu. Což dokazuje jejich mnohem větší dostupnost a tedy zvyšující se riziko jejich zneužití.

Je možné, že část nebo dokonce většinu z pohřešovaných raket zničily spojenecké nálety. Ale podle předpokladů se pět až sedm tisíc raket mohlo dostat do nepovolaných rukou. Jak Kaddáfího jednotky opouštěly sklady, tak je povstalci rabovali, protože sami žádnou výzbroj neměli. Ze začátku se nikdo neobtěžoval sklady hlídat a tak je mohli vykrást i pašeráci a překupníci.

Ondřej Bouda, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme