Pořád máme deficit protileteckých střel. Jsme závislí na dodávkách ze zahraničí, přiznal Kyjev

Mluvčí ukrajinského letectva Jurij Ihnat v úterý připustil, že Ukrajina se neustále potýká s nedostatkem raket protivzdušné obrany | Zdroj: Profimedia

Mluvčí ukrajinského letectva Jurij Ihnat v úterý připustil, že Ukrajina se neustále potýká s nedostatkem raket protivzdušné obrany. V minulých dnech, kdy země několikrát čelila rozsáhlým ruským náletům, se snažil obavy z nedostatku protileteckých střel rozptýlit a tvrdil, že ukrajinská protivzdušná obrana dál dosahuje standardních výsledků.

Sledovali jsme online Kyjev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Nedávno se u nás objevilo téma, zda máme deficit protileteckých střel. Budu upřímný – máme ho pořád, poněvadž jsme plně závislí na dodávkách protiletadlových řízených střel... jak k sovětským, tak i k západním systémům,“ sdělil Ihnat podle zpravodajského portálu nv.ua.

V neděli mluvčí letectva podle ukrajinských médií ubezpečoval, že dodávky těchto střel ze zemí, jako jsou Spojené státy nebo Německo, pokračují normálně.

Ukrajinské síly ostřelovaly ruské město Bělgorod. Použily zřejmě český raketomet Vampire

Číst článek

Podle některých analytiků ale hrozí nebezpečí, že by Ukrajina mohla vyčerpat své zásoby raket protivzdušné obrany už v nadcházejících týdnech. V tomto smyslu se na začátku ledna vyjádřili analytici z amerického think-tanku Atlantic Council, podle nichž by se tak mohlo stát kvůli nejisté budoucnosti další podpory ze strany USA a Evropské unie.

V pondělí se ukrajinské obraně podařilo sestřelit 18 z 51 ruských raket. Ihnat krátce po těchto útocích sdělil, že mnoho z nesestřelených raket se pohybovalo po balistické dráze a že takovéto zbraně mohou zničit jen systémy k tomu určené, například americké systémy Patriot.

Pondělní ruské nálety si na Ukrajině podle tamních úřadů vyžádaly životy nejméně pěti civilních obyvatel. Bilance obětí na životech se zvýšila ze čtyř na pět, když v úterý ráno z Chmelnycké oblasti přišla zpráva o nálezu těla pod troskami budovy zničené při náletu, uvedl ruskojazyčný server britské stanice BBC.

pj, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme