Protiputinovská demonstrace si v Moskvě vyžádala desítky zraněných

Masovým zatýkáním skončila v Moskvě demonstrace odpůrců Vladimira Putina. Oponenti znovuzvolené hlavy státu žádali v předvečer prezidentské inaugurace vypsání nových voleb a zavedení politických reforem. Původně poklidný protest se změnil v konfrontaci s policií. Ta proti účastníkům mítinku tvrdě zasáhla.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Proti protestujícím v Petrohradě zasáhla jednotka speciálních sil OMON | Foto: Martin Dorazín

Stovky zadržených, desítky zraněných mezi demonstranty i policií. Původně poklidný, úřady povolený pochod odpůrců staronového prezidenta Putina se změnil v otevřený střet demonstrantů se zásahovými jednotkami.

To vše jen několik hodin před prezidentskou inaugurací, která potvrdí Vladimira Putina v roli muže číslo jedna na dalších šest let.

Přehrát

00:00 / 00:00

POdrobnosti o protiputinovské demonstraci v Moskvě a dalším dění přiblížila zpravodajka ČRo v Moskvě Lenka Kabrhelová

„Už nemůžeme být lhostejní. Každý musí vidět, že situace v Rusku zdaleka není tak růžová, jako ji líčí státní televize. Vláda ignoruje veřejnost a problémy zamlčuje, jen aby se udržela u moci. Musí se naučit, že vůči nám má zodpovědnost," říká Dmitrij Prisjažnikov z Moskvy.

„Bojíme se, ale jsme odhodlaní tu zůstat. Protože ještě větší hrůza je žít v Rusku, tak jak vypadá. Dalších 12 let s Putinem nezvládneme. Musíme udělat všechno proto, aby se věci změnily a naše děti žily v jiné zemi," dodává Jelena a o rok mladší Jekatěrina, obě schované před zásahovými jednotkami za jedním ze stromů na nábřeží řeky Moskvy.

Bolotné náměstí nedaleko Kremlu, kde se měl odehrát poklidný úřady povolený protest těch, kdo považují volby za nelegitimní, se změnilo v dějiště tvrdého zásahu poté, co opoziční lídři vyzvali lidi, aby se nerozcházeli.

Policie tvrdí, že střety vyprovokovali demonstranti házející po těžkooděncích kameny a prázdné pet lahve. Ti naopak viní z útoku jednotky OMON.

Ať už zásah vyprovokovala jakákoli strana, podle svědků ale policie neměla důvod zasáhnout tak tvrdě. Ředitel hnutí Memorial Oleg Orlov má za to, že policie použila nepřiměřenou sílu.

„Obávám se jediného. To, že se poklidná demonstrace změnila v bitku, že si vládní moc může vzít jako záminku přitáhnout otěže ještě víc a zakročit proti všem kritikům," varuje šéf přední organizace na ochranu lidských práv v Rusku.

Moskevská zpravodajka ČRo v Ranním Radiožurnálu uvedla, že čísla o zraněných se ještě upřesňují. Podle ruských médii se na lékaře obrátilo necelých 50 účastníků protestu. Zranění jsou i na straně policie. Ta ráno potvrdila, že 29 těžkooděnců bylo zraněno, čtyři z nich jsou v nemocnici. Stovky lidí policie zadržela


Zvětšit mapu

Bolotné náměstí nedaleko Kremlu v Moskvě

Lenka Kabrhelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme