Protiraketový štít postaví Spojené státy v jižním Rumunsku

Spojené státy a Rumunsko podepsaly dohodu o vybudování protiraketového štítu na rumunském území. Základna vybavená střelami pro ničení balistických raket bude umístěna na jihu země. Podle plánů by měla vzniknout do čtyř let a působit na ní bude zhruba 150 až 200 amerických vojáků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

protiraketový radar - ilustrační foto | Foto: Miroslav Konvalina

„Dohoda, kterou jsme podepsali, udělá z Rumunska klíčového hráče pro rozvíjející se protiraketovou obranu NATO,“ uvedla ministryně zahraničí USA Hillary Clintonová krátce po jednání se svým rumunským protějškem Teodorem Baconschim.

Proti rozmístění prvků americké protiraketové obrany v jihovýchodní Evropě a u Černého moře opakovaně protestovalo Rusko. Navrhovalo propojení aliančních a ruských obranných systémů. Západ chce spolupracovat pouze při výměně operačních dat.

Severoatlantická aliance na svém loňském summitu rozhodla o vytvoření nového protiraketového štítu, který by propojil obranné prvky v Evropě i v USA. Má sloužit jako ochrana proti balistickým střelám dlouhého doletu, kterými disponuje Západu nepřátelské režimy, například Írán. Plán počítá s umístěním několika lodí s protiraketovými střelami ve Středozemním moři, podobné zařízení jako v Rumunsku má do osmi let vzniknout i v Polsku.


Zvětšit mapu

Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme