Protiraketový štít v Rumunsku znepokojuje Rusko

Rusko očekává od Spojených států podrobnější informace o plánovaném rozmístění prvků protiraketové obrany v Rumunsku. V Berlíně to po schůzce s německým ministrem zahraničí Guido Westerwellem prohlásil šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

americký protiraketový radar | Foto: Miroslav Konvalina

Moskva podle ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova spoléhá na dohodu, kterou uzavřeli prezidenti Ruska a Spojených států, předpokládající společnou analýzu bezpečnostních hrozeb. Jak uvedl, Rusko očekává, že Washington své plány na zapojení Rumunska do protiraketového štítu podrobně vysvětlí.

O tom, že rumunská bezpečnostní rada schválila rozmístění součástí protiraketového štítu v zemi, informoval ve čtvrtek rumunský prezident Trajan Basescu. Rozhodnutí musí ještě schválit rumunský parlament.

Basescu zdůraznil, že systém má chránit rumunské území, nebude ale podle něj namířen proti Rusku, které předchozí plány USA striktně odmítlo s tím, že jde o bezpečnostní hrozbu.

Igor Maňour, Lenka Kabrhelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme