Protiruské sankce by Západ mohl zrušit do konce roku, řekl Zeman ruskému rozhlasu

Evropská unie by podle českého prezidenta mohla zrušit sankce proti Rusku do konce letošního roku. Miloš Zeman to řekl v rozhovoru pro ruskou rozhlasovou stanici Kommersant. České vládní strany jsou ale opačného názoru.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman | Foto: European Commission Audiovisual service

Zeman také přirovnal válku na východě Ukrajiny k občanské válce ve Španělsku a řekl, že věří v dodržování dohod o příměří z Minsku.

Ukrajina by podle českého prezidenta měla být neutrálním státem. Prezident nepochybuje o tom, že Rusko podporuje povstalce na ukrajinském východě, vyloučil ale, že by se této pomoci účastnila ruská armáda.

V rozhovoru pro Kommersant FM také prohlásil, že Rusko by se podle něj mohlo do 20 let stát členskou zemí Evropské unie.

Protiruské sankce Zeman kritizuje od jejich vyhlášení a své stanovisko zopakoval i v Moskvě. V rozhovoru pro česká média v sobotu řekl, že sankce mohou být zrušeny, jakmile se podaří realizovat minské mírové dohody a válka na Ukrajině skončí.

Merkelová jedná s Putinem o krizi na Ukrajině, do Moskvy dorazila po oslavách Dne vítězství

Číst článek

Ministr vnitra Milan Chovanec z ČSSD o tom pochybuje: „Pokud se situace na Ukrajině nezlepší, a nezlepší se primárně tím, že Rusko začne hrát aktivnější roli v procesu, který nepovede k válce a k vyostření konfliktu, tak se sankce určitě nezruší. Pan prezident má možná v této věci věšteckou kouli, ale já bych takto odvážný nebyl.“

Český prezident se v Moskvě účastnil oslav 70. výročí vítězství sovětské armády v boji s nacistickým Německem. Vladimir Putin mu při bilaterálním jednání slíbil pomoc při vymáhání pohledávek českých firem v Rusku ve výši přes devět miliard korun.

Místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek zase upozornil, že Česko musí být jednotné s Evropskou unií.

„Jsme členové Evropské unie, postupujeme v rámci Evropy vůči sankcím Rusku společně. Takže záleží, jak partneři v Evropské unii vyhodnotí další postup. Myslím, že my jako Česká republika, bychom neměli dělat nějaká samostatná rozhodnutí,“ vysvětlil.

Se Zemanem nesouhlasí ani ministr zemědělství Marián Jurečka z KDU-ČSL. „Momentálně nevidím důvod, s ohledem na vývoj na Ukrajině, že by ta situace byla tak dobrá, abychom tady teď mohli hovořit o ukončení sankcí vůči Rusku. Takže já s tímto individuálním postupem nemůžu souhlasit,“ upozornil.

ČTK, ČRo, Ondřej Himmer, msk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme