Spojené státy rozšířily protiruské sankce. Dopadly i na firmu, která má zastoupení v Praze

Americké ministerstvo financí v pondělí rozšířilo protiruské sankce na pět ruských společností a tři osoby. Stalo se tak na základě zákona o posílení sankčního režimu schváleného v loňském roce. Jedna z postižených firem má podle ruské agentury TASS své lidi také v Praze, a to konkrétně v Nuslích.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Spojené státy rozšířily protiruské sankce. Dopadly i na firmu, která má zastoupení v Praze, sídlí v ulici Štětkova v Praze 4 Nuslích | Zdroj: Google Earth Pro

Protiruské sankce zasáhly podle ministra financí Stevena Mnuchina ruské právnické a fyzické osoby odpovědné za nelegální kybernetické aktivity a za materiální a technologickou podporu ruských tajných služeb.

Sponzor ruské trollí farmy Prigožin si najal právníky. Chce bojovat proti zařazení na sankční seznam USA

Číst článek

„Tyto subjekty přímo přispěly ke zdokonalení ruských kybernetických a podmořských špionážních aktivit ve spolupráci s (ruskou kontrarozvědkou) FSB, což ohrožuje bezpečnost USA a jejich spojenců," uvedl ministr.

Sankcím je nově podle agentury AP vystavena společnost Digital Security, dvě s ní spojené firmy a také firmy Kvant Scientific Research Institute a Divetechnoservices. Tři manažeři poslední z nich byli na sankční seznam rovněž zařazeni.

Ruská agentura TASS napsala, že jedna z postižených firem má zastoupení v Praze, konkrétně sídlí v ulici Štětkova v Nuslích.

Jde o firmu ERPScan napojenou na společnost Digital Security specializující se údajně na problémy informační bezpečnosti. Kromě Prahy, kde má podle svých webových stránek divizi zaměřenou na vývoj a výzkum, má ERPScan zastoupení také v Amsterodamu a Tel Avivu. Kanceláře má společnost v kalifornském městě Palo Alto.

Sankce bezprostředně vyvolaly ruské hackerské útoky z loňského roku včetně šíření útočného viru NotPetya a útoku na americkou energetickou rozvodnou síť. Souvisejí rovněž se snahami tajné služby FSB mapovat rozložení podmořských komunikačních kabelů, uvádí ministerstvo financí USA.

Podle agentury AP se rozšířil i dopad amerických sankcí proti Libyi - na příslušný seznam bylo nově zařazeno šest osob.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme