Protitemelínští demonstranti zůstali doma

Fiaskem skončila protitemelínská demonstrace na hraničním přechodu České Velenice - Gmünd. Na akci dorazila jen hrstka odpůrců atomu namísto organizátory očekávaných čtyřiceti. Účastníci protestovali proti pokračujícímu spouštění Temelína a proti přístupu rakouské vlády k problému jihočeské jaderné elektrárny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Temelín

Akce, kterou svolala na 16. hodinu dolnorakouská platforma Stop Temelín, začala s třičtvrtěhodinovým zpožděním. Na poklidném shromáždění se nakonec sešla skupinka jen asi deseti osob, z toho tři děti školou povinné. Manifestanti rozvinuli transparenty s hesla jako "Stop jaderné energii" nebo "Schüssel musí jednat".

Organizátor celé akce a mluvčí platformy Gottfried Brandner během shromáždění zdůraznil, že demonstrace nemá za úkol rušit vzájemné sousedské vztahy. Proto odmítá jakoukoliv blokádu hraničního přechodu. Akce je podle něj pouze vedena snahou o to, aby v současné vládní krizi, která v Rakousku panuje, vrcholní politici nezapomněli na téma Temelína a na to, že obyčejní lidé mají z jaderné elektrárny strach.

Hnutí Stop Temelín uspořádalo protesty navzdory tomu, že ještě v polovině května jeho zakladatel Josef Neumüller blokády hranic do budoucna odmítl. V 17:15 sice nakonec k minutové blokádě hraničního přechodu došlo, ale jen kvůli pózování demonstrantů jednomu z rakouských fotografů.

Demonstrace a blokády hraničních přechodů kvůli Temelínu vyvrcholily v Rakousku v roce 2000, kdy se jich zúčastňovaly až tisíce lidí. Odpůrci atomu v závěru roku blokády přerušili, aby umožnili pokračování mezivládních jednání. Ta vyvrcholila 12. prosince 2000 uzavřením dohody o Temelíně mezi českým premiérem Milošem Zemanem a rakouským kancléřem Wolfgangem Schüsselem během schůzky v dolnorakouském Melku za účasti komisaře Evropské unie Güntera Verheugena.

Martin Hromádka, Filip Černý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme