Protitemelínští demonstranti zůstali doma

Fiaskem skončila protitemelínská demonstrace na hraničním přechodu České Velenice - Gmünd. Na akci dorazila jen hrstka odpůrců atomu namísto organizátory očekávaných čtyřiceti. Účastníci protestovali proti pokračujícímu spouštění Temelína a proti přístupu rakouské vlády k problému jihočeské jaderné elektrárny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Temelín

Akce, kterou svolala na 16. hodinu dolnorakouská platforma Stop Temelín, začala s třičtvrtěhodinovým zpožděním. Na poklidném shromáždění se nakonec sešla skupinka jen asi deseti osob, z toho tři děti školou povinné. Manifestanti rozvinuli transparenty s hesla jako "Stop jaderné energii" nebo "Schüssel musí jednat".

Organizátor celé akce a mluvčí platformy Gottfried Brandner během shromáždění zdůraznil, že demonstrace nemá za úkol rušit vzájemné sousedské vztahy. Proto odmítá jakoukoliv blokádu hraničního přechodu. Akce je podle něj pouze vedena snahou o to, aby v současné vládní krizi, která v Rakousku panuje, vrcholní politici nezapomněli na téma Temelína a na to, že obyčejní lidé mají z jaderné elektrárny strach.

Hnutí Stop Temelín uspořádalo protesty navzdory tomu, že ještě v polovině května jeho zakladatel Josef Neumüller blokády hranic do budoucna odmítl. V 17:15 sice nakonec k minutové blokádě hraničního přechodu došlo, ale jen kvůli pózování demonstrantů jednomu z rakouských fotografů.

Demonstrace a blokády hraničních přechodů kvůli Temelínu vyvrcholily v Rakousku v roce 2000, kdy se jich zúčastňovaly až tisíce lidí. Odpůrci atomu v závěru roku blokády přerušili, aby umožnili pokračování mezivládních jednání. Ta vyvrcholila 12. prosince 2000 uzavřením dohody o Temelíně mezi českým premiérem Milošem Zemanem a rakouským kancléřem Wolfgangem Schüsselem během schůzky v dolnorakouském Melku za účasti komisaře Evropské unie Güntera Verheugena.

Martin Hromádka, Filip Černý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme