Protiteroristická operace v jihoruském Nalčiku skončila

Operace proti ozbrojencům, kteří ve čtvrtek zaútočili na několika místech v jihoruském Nalčiku, skončila. Příslušníci bezpečnostních složek zlikvidovali poslední dvě ohniska odporu a osvobodili zbývající rukojmí. V přestřelkách zahynulo přes sto lidí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Příslušníci jednotek ruského ministerstva vnitra | Zdroj: ČTK

Ráno se vojákům podařilo zlikvidovat skupinu osmi teroristů, kteří se ukryli v budově místní policie. Poté požádali o volný odjezd, během kterého na něm ruské jednotky zaútočily. Všech pět rukojmích bylo osvobozeno.

Nedlouho po této operaci vojáci zlikvidovali také tři povstalce opevněné v obchodě se suvenýry v centru Nalčiku, kde drželi pět rukojmích. Tři ženy ale útočníci v noci výměnou za láhve s vodou propustili, zbylé dva zajatce bezpečnostní síly osvobodily.

Situace ve správním středisku Kabardinsko-balkarské autonomní republiky a v jeho okolí se podle agentur již stabilizovala. Hromadná městská doprava byla obnovena s výjimkou oblastí, kde probíhala speciální operace. Provoz škol a mateřských školek bude podle ministerstva školství obnoven až v pondělí.

Čtvrteční útok, na němž se podle různících se zpráv podílelo několik desítek až několik stovek ozbrojenců, byl důkladně naplánován. Ozbrojenci zaútočili současně na několik objektů. Při střetech zemřelo celkem 24 příslušníků ruských bezpečnostních složek, 13 místních civilistů a 120 jich vyhledalo ošetření v nemocnicích. Federální síly zastřelily 70 útočníků a dalších 27 se jim podařilo zajmout.

K útoku se přihlásili čečenští rebelové. Webová stránka považovaná za hlas povstalců věrných polnímu veliteli Šamilu Basajevovi informovala, že obdržela krátkou zprávu, v níž na sebe odpovědnost bere takzvaná Kavkazská fronta. Ta je údajně součástí čečenských ozbrojených formací a zahrnuje militantní islámskou skupinu Jarmuk, operující v muslimské Kabardinsko- balkarské autonomní republice.

Podle náměstka ministra vnitra Alexandra Čekalina je mezi zabitými ozbrojenci i jeden z jejich vysoce postavených vůdců. Nikdo ale zatím oficiálně nepotvrdil zprávu čečenského webového serveru, že by jím mohl být sám Basajev. O důvodech útoku se zatím spekuluje. Podle výpovědi zadržených ozbrojenců šlo o snahu ukázat místní vládě, že nad regionem nemá žádnou kontrolu a že militantní islám tam má nadále silnou pozici.

Kabardinsko-Balkarsko stejně jako další jihoruské regiony zaznamenaly v posledních letech rozmach islámských extremistických hnutí a násilí namířeného proti policii, armádě a dalším bezpečnostním strukturám. To je dáváno do souvislosti s vleklým konfliktem v separatistickém Čečensku.

Petr Vavrouška, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme