‚Raději zemřít vestoje než žít na kolenou.‘ Tisíce lidí vyšly i přes zákaz znovu do ulic Hongkongu

Tisíce lidí v Hongkongu vyšly i přes zákaz úřadů do ulic. Davy protestujících proudí tentokrát do rušné obchodní a turistické čtvrti Tsim Ša Tsui na jihu poloostrova. Většina demonstrantů má na obličeji masku, někteří nesou rozevřené deštníky. Stanice metra jsou zavřené. Cílem pochodu je železniční stanice sloužící jako hlavní dopravní uzel pro spoje s pevninskou Čínou. V ulicích jsou barikády, policie proti útočníkům použila slzný plyn.

Hongkong (Aktualizováno: 10:45 20. 10. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protivládní demonstranti se i přes zákaz vlády sešli v centru Hongkongu | Foto: Umit Bektas | Zdroj: Reuters

Do ulic vyšli studenti i starší lidé, kolem jsou barikády a policisté použili slzný plyn, uvedla agentura AP. V davu bylo vidět transparenty s nápisy jako „Svobodný Hongkong“. Na jednom místě útočníci hodili do stanice metra zápalnou bombu, policie pak použila slzný plyn.

Policie nedělní protivládní akci už v pátek zakázala. Důvodem je prý bezpečnost ve městě. Organizátoři demonstrace v sobotu i přes zákaz svolávali aktivisty. Vyzývali je ale, aby protestovali poklidně.

Hongkongského aktivistu při rozdávání letáků pobodali. ‚Zkazili jste Hongkong!‘ volal jeho útočník

Číst článek

Protest se koná na poloostrově Kowloon, který byl dějištěm násilností při minulých demonstracích. V oblasti jsou uzavřeny stanice metra a policie na ulici umístila vodní děla. Podle agentury Reuters bylo vidět i členy takzvaného tvrdého jádra hnutí, kteří v minulosti rozpoutali útoky na policisty a zapálili vchody do metra.

Demonstrující v ulicích postavili zátarasy a nasprejovali hesla jako „Rozhodli jsme se raději zemřít vestoje než žít na kolenou“. V minulosti tyto skupinky útočily na čínské banky a obchody s kontakty na pevninskou Čínu.

Účastníci protestů se domnívají, že správkyně Hongkongu Carrie Lamová nedokáže ochránit jejich svobody vůči Pekingu a umožňuje policii tvrdé zákroky proti účastníkům protestů. „Carrie Lamová nám vůbec nenaslouchá. Tak to může fungovat v Číně, ne v Hongkongu,“ citoval Reuters jednu z účastnic akce.

Uzavřené stanice metra i banky

Na násilí a výtržnictví, které v posledních týdnech demonstrace provázejí, se kromě bezpečnostních složek přichystaly také obchody či banky. Uzavřeny jsou sázkové kanceláře, mimo provoz budou kvůli obavám z vandalismu některé bankomaty. Uzavírka se dotýká i stanic metra, které se nacházejí na trase průvodu.

Pochod pořádá organizace Občanská fronta za lidská práva. Jejího vůdce Jimmyho Shama tento týden napadla skupina mužů a Sham musel být hospitalizován. Podle opozice bylo cílem útoku zastrašit odpůrce vlády, kteří od června demonstrují v ulicích Hongkongu za demokratické reformy a proti sílícímu vlivu pevninské Číny.

Lidé v Hongkongu demonstrují už od června. Žádají víc demokracie a nezávislost na pevninské Číně. Chtějí také odstoupení současné správkyně města Carrie Lamové a důkladné prošetření policejního násilí při předchozích protestech.  

Původně vyšli do ulic kvůli návrhu takzvaného vydávacího zákona, který měl umožnit vydávání trestně stíhaných k soudům do Číny. Lamová už sice slíbila, že návrh stáhne, demonstrace ale pokračují.

sch, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme