Protivládní demonstrace v Rumunsku se šíří. Opozice volá po předčasných volbách

Nepokoje v Rumunsku nadále pokračují. Demonstranty nově podporuje i opozice, která volá po předčasných volbách, a také Studentská liga. Při posledních střetech s policisty v Bukurešti bylo zraněno přes 50 osob.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protivládní demonstranti v Bukurešti | Zdroj: Reuters

Mafiánská vláda ukradla vše, co jsme měli! Pryč s Basescem! Takováto hesla znějí napříč rumunskými městy. Vedle Bukurešti už lidé protestovali i v Temešváru nebo Kluži.

Kabinet premiéra Emila Boca se snaží uklidnit veřejnost. Kvůli vzniklé situaci už mimořádně jednala i vláda. Prezident Basescu také kontroverzní návrh zdravotní reformy obsahující privatizaci záchranné služby stáhl, tisíce Rumunů mu to však nechtějí prominout a i nadále požadují jeho odchod.

Basescu se snažil prosadit částečnou privatizaci zdravotnictví, konkrétně záchranné služby. Podle odpůrců prý ale hrozilo, že v případě nehody a podobně by ranění bez konkrétního pojištění neměli nárok třeba na ošetření nebo odvoz sanitkou do nemocnice.

Vlnu demonstrací rozpoutala rezignace náměstka ministra zdravotnictví Raeda Arafata, který stojí za vybudováním současně fungujícího systému.

Při protestech proti vládě v Bukurešti bylo zraněno na 50 lidí

Číst článek

Robert Mikoláš, Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme