Protivládní demonstrace v Rusku se obešla bez násilí

Tisíce lidí se v Moskvě zapojily do největšího protivládního protestu za poslední léta. Demonstrace proti, jak opozice tvrdí, zfalšovaným volbám se odehrály i v desítkách dalších ruských měst. Protestující odmítají výsledky nedělních parlamentních voleb, které podle nich provázely masové podvody a žádají vypsání nového hlasování.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rusové chtějí protesty vymoci opakování parlamentních voleb

Rusové chtějí protesty vymoci opakování parlamentních voleb | Zdroj: Reuters

V Moskvě demonstrovaly desetitisíce lidí. Policie svolala do města posily, poklidná akce se ale obešla bez střetů.

„Rusko bez Putina, Chceme nové čestné volby, pryč se stranou podvodníků a zlodějů,“ znělo na moskevském Bolotném náměstí nedaleko Kremlu z úst tisíců ruských obyvatel.

Všichni, ať už příznivci liberální opozice, komunistů či nacionalistů přišli na největší mítink za poslední dvě desítky let z podobného důvodu. Vyjádřit nespokojenost s volbami, ve kterých zvítězilo vládní Jednotné Rusko, s vládou premiéra Putina a žádat pokojnou cestou změnu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Moskva demonstrace Kabrhelova.mp3

„Výsledky voleb jsou v zásadním rozporu s tím, jak jsme hlasovali. Ve volebních místnostech pracovali nezávislí pozorovatelé, jejich závěry se také od oficiálních součtů diametrálně liší. Chceme, aby úřady respektovaly naši volbu a nás jako občany,“ vysvětluje 32letá Oxana Baulinová, proč se neváhala vydat do mrazivého počasí.

„Chceme nové volby, nevěříme výsledkům, které nám vláda předložila. Nikdo jsme pro vládní stranu nehlasovali, víme, že volby byly zmanipulované a výsledky zfalšované. Chceme novou vládu a ne stranu podvodníků a zlodějů,“ častuje 27letý právník Andrej Mergarovskij vládní stranu dnes už notoricky známým přízviskem, které se ujalo během předvolební kampaně.

Protest sjednotil i ruskou opozici

Jednotný hlas našla, alespoň prozatím, i jindy rozrůzněná ruská opozice. Z úst opozičních aktivistů jako je Jevgenije Čirikovová, liberálních politiků se zkušenostmi z nejvyšších vládních postů jako je Michajl Kasjanov či Boris Němcov, ale i mnohých dalších zaznělo pět základních požadavků.

Zrušení výsledků voleb, vypsání nového hlasování, rezignace šéfa volební komise Vladimira Čurova, vyšetření údajných volebních podvodů a okamžité propuštění všech zadržených demonstrantů.

Ruský opoziční politik Vladimir Milov | Foto: Lenka Kabrhelová

„Věřím tomu, že protest bude mít efekt i na současnou vládu, je to poprvé za dlouhá léta, co nespokojenost přišlo vyjádřit tolik lidí,“ řekl Českému rozhlasu šéf opozičního hnutí Demokratická volba Vladimir Milov.

„Rusko se probouzí, lidé jsou pobouřeni tím, jak se volby odehrály. Jen doufám, že aktivita a jednota všem vydrží, protože jsme teprve na počátku cesty,“ upozorňuje respektovaný ruský aktivista za lidská práva Lev Ponomarjov.

Podle různých odhadů v Moskvě demonstrovalo od 25 až do 100 tisíce lidí. Pozorovatelé se shodují na čísle 50 tisíc. V každém případě je to ale nejsilnější vzkaz nespokojenosti, jaký Vladimir Putin za 12 let vlády od občanů dostal.

Lenka Kabrhelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme