Protivládní protesty v Turecku nezmírnila ani omluva za policejní zásah v Istanbulu

Premiér Recep Tayyip Erdogan označil demonstranty za extremisty. Do vlasti se šéf turecké vlády vrací po necelém týdnu nepokojů. Demonstranti původně protestovali proti přestavbě istanbulského parku Gezi na náměstí Taksim, teď požadují i Erdoganův odchod. Jejich hněv nezmírnila ani omluva vicepremiéra.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protivládní protesty v Turecku pokračují | Zdroj: Reuters

Studentka Sanim Barišová říká, že Erdogan je diktátor a že lidé demonstrují za svobodu. Protesty nezmírnila ani omluva vicepremiéra Arinče za policejní zásah proti demonstrantům v istanbulském parku.

Odpůrci vlády zůstávají na istanbulském náměstí Taksim, v Ankaře postavili barikády. Policie proti nim použila slzný plyn a vodní dělo. Během bouří utrpěly zranění čtyři tisíce lidí, nepokoje si kromě toho vyžádaly dva mrtvé.

Západ vyjádřil znepokojení nad tvrdými zásahy proti demonstrantům, Turecko ale jakékoli výtky odmítá.

Přehrát

00:00 / 00:00

Z Istanbulu se informacemi o pokračujících nepokojích přihlásil ve vysílání Českého rozhlasu fotograf Reflexu Jan Šibík.

Fotograf Reflexu Jan Šibík, který se nachází v Istanbulu, ve vysílání Českého rozhlasu uvedl, že aktivisté obsadili Taksim i přilehlý park. „Policie vyčkává, momentálně se dokonce stáhla z centra, což vlastně demonstranti berou jako svoje vítězství,“ uvedl fotograf.

Demonstranti podle jeho slov chtějí dosáhnout obdobného vývoje, jaký zažilo Česko v roce 1989. Mezi nimi panuje sounáležitost, vzájemně si pomáhají, společně kempují, či uklízí Taksim. Na místě nicméně hoří auta či autobusy, které zapálili právě aktivisté.

Šibík rovněž potvrdil, že proti Erdoganovi se bouří lidé napříč společenským spektrem, od ekologů, přes členy hnutí Anonymous po mladé komunisty. Na Taksimu jsou k vidění portréty Che Guevara, Lenina, Lenona i Havla.

České ministerstvo zahraničí varovalo občany, aby se vyhýbali ohniskům nepokojů. V letoviscích na jihu Turecka je ale podle resortu klid.

Protivládní protesty v Turecku pokračují | Foto: Reuters

Helena Berková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme