Protizápadní tábor chce opustit libanonskou vládu, způsobí tak její pád

Zažehnat roztržku se pokoušela Sýrie a Saúdská Arábie, tedy patroni protizápadního a prozápadní tábora, které jsou oba zastoupené v libanonské vládě. Podle arabského tisku měl premiér Sa’ad Harírí celé vyšetřování uložit k ledu a tím zabránit novému rozkolu ve své vládě i v celé zemi. Poslední náznaky ale ukazují, že dohoda zkrachovala.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Do centra Bejrútu | Foto: Břetislav Tureček | Zdroj: Český rozhlas

Odpůrci tribunálu, mezi kterými je kromě šíitských stran také část libanonských křesťanů, Drúzů, a sunnitů, oznámili odchod z vlády. Rezignaci mají oznámit v době, kdy premiér bude v Bílém domě.

Přehrát

00:00 / 00:00

Břetislav Tureček přináší nejnovější informace

Ve Washingtonu by totiž nyní měla probíhat schůzka Harírího s americkým prezidentem Obamou. Státníci mají mluvit právě o krizi. Opoziční vůdci v Bejrútu prorokovali, že Harírí už v tu chvíli bude pouze bývalým premiérem. Zatím se ale nezdá, že by to byla pravda. Opozice bude za chvíli jednat o dalším postupu.

Hrozba nového vnitřního konfliktu v Libanonu každopádně znepokojuje arabské vlády, Turecko a také Izrael, který v ní vidí riziko dalšího posílení vlivu Hizballáhu.

Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme