V Laosu se protrhla přehrada. Voda smetla celé vesnice, úřady hlásí mrtvé a stovky nezvěstných

Na jihu Laosu se protrhla rozestavěná přehrada. Vylilo se pět miliard krychlových metrů vody a vlna se pak prohnala šesti vesnicemi. Přes 6600 lidí přišlo o domov, úřady hlásí oběti na životech, stovky lidí se pohřešují, informuje agentura AFP s odkazem na laoská státní média.

Vientiane (Aktualizováno: 14:25 24. 7. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

K neštěstí došlo v provincii Attapeu na jihovýchodě Laosu. Při protržení rozestavěné přehrady se podle AFP vylilo pět miliard krychlových metrů vody.

Vlna se pak prohnala šesti vesnicemi. Přes 6600 lidí přišlo kvůli záplavám o své domovy. Stovky lidí se pohřešují, někteří při neštěstí také zemřeli, počet obětí ale zatím neznáme. 

Úřady na místo neštěstí dopravily lodě, které obyvatele zaplaveného okresu San Sai pomáhají evakuovat, informuje agentura Reuters. Zároveň vydaly výzvu k zaslání nouzové pomoci - léků, pitné vody, oblečení, potravin, peněz i dalších potřebných věcí.

Zpravodajská stanice ABC Laos News na své facebookové stránce zveřejňuje záběry zatopené oblasti i pohledy dovnitř evakuačních center či na balíky s humanitární pomocí. 

Přehrada se stavěla jako společný podnik vedený jihokorejskou firmou s thajskými a laoskými partnery. Měla být otevřená v letošním roce, ale zatím není jasné, zda už byla uvedena do provozu. Podle jihokorejské tiskové agentury Jonhap neštěstí patrně způsobily deště, které v oblasti přesáhly trojnásobek běžného množství. Pod přívalem vody pak povolila hráz jedné z přidružených přehrad hlavní vodní nádrže.

Stavby přehrad v Laosu dlouhodobě znepokojují jak vesničany z povodí řeky Mekong, tak laoské ochranáře. Tento snímek zachycuje demonstraci proti stavbě přehrady Xayaburi v srpnu 2012. | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Společnost, která přehradu budovala, uvedla, že protržení způsobily husté deště. Ty v oblasti přesáhly trojnásobek běžného množství.  Pod přívalem vody pak povolila hráz jedné z přidružených přehrad hlavní vodní nádrže. „Máme pohotovostní tým a plánujeme evakuaci a záchranu obyvatel z vesnic poblíž přehrady,“ řekl Reuters mluvčí společnosti Engineering & Construction.

Premiér Laosu, Thongloun Sisoulith kvůli protržení přehrady přerušil schůzi vlády a zamířil se členy svého kabinetu do postižené oblasti Sanamxay, aby mohl sledovat záchranné práce.

Budování přehrad na vodních tocích v Laosu, především na řece Mekong, dlouhodobě znepokojuje tamní obyvatele i ochranáře.

Skupiny na ochranu životního prostředí dlouhodobě vyjadřují obavy z hydroelektrárenských projektů Laosu a především z dopadu elektráren na řeku Mekong, její flóru a faunu i na místní obyvatele a ekonomiky, které jsou na řece závislé.

Záběry z místa katastrofy (facebook ABC Laos News):

mls, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme