V Brazílii obžalovali 16 lidí ze zabití. Během důlního neštěstí před rokem zemřelo kolem 270 lidí

Prokuratura brazilského státu Minas Gerais vznesla obžaloby proti 16 lidem, těžební společnosti Vale a německé firmě TÜV Süd v souvislosti s důlním neštěstím, které se stalo loni v lednu. Protržení odpadní nádrže v dole u města Brumadinho si zřejmě vyžádalo kolem 270 lidských životů.

Brasília Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bahno z protržené přehrady loni v lednu zaplavilo část obce Vila Ferteco, která leží společně s důlním areálem nedaleko města Belo Horizonte, metropole státu Minas Gerais | Foto: Washington Alves | Zdroj: Reuters

Byla to nejhorší průmyslová havárie v Brazílii. Voda a bahno zaplavily rozsáhlé území, včetně administrativní části dolu a části blízké obce Vila Ferteco. Podle místních médií nefungoval alarm, který měl lidi v okolí varovat. Potvrzeno je přes 240 mrtvých a další více než dvě desítky lidí jsou stále pohřešovány.

Guvernér: Šance na záchranu 300 pohřešovaných je mizivá. Záchranáři našli u protržené nádrže devět těl

Číst článek

Prokuratura státu Minas Gerais, kde se tragédie odehrála, 16 osob obžalovala z úmyslného zabití a ze zločinu proti životnímu prostředí, sdělil podle agentury AFP na tiskové konferenci mluvčí prokuratury.

Těžební gigant Vale a firma TÜV Süd, jež předloni v září po kontrole tvrdila, že nádrž je stabilní, čelí obvinění z ekologického zločinu.

Loni v červnu už brazilský soud rozhodl, že společnost Vale musí zaplatit všechny škody způsobené protržením důlní odpadní nádrže. Odškodnit musí především rodiny obětí a také nahradit škody, které utrpěla místní infrastruktura a životní prostředí.

Jen výše náhrady takzvané kolektivní morální újmy byla podle britského listu The Guardian stanovena na 86 milionů liber (dvě a půl miliardy korun). Kromě toho rodičům a dětem každé z obětí náleží odškodné 150 000 liber (přes 4,4 milionu korun).

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme