Provládní tábor v Thajsku žádá vyhlášení výjimečného stavu

Přívrženci thajské vlády, takzvaní žlutí, vyzvali k vyhlášení výjimečného stavu v zemi. Mělo by to vyřešit situaci kolem pokračující okupace centra Bangkoku protivládními demonstranty, kteří požadují demisi premiéra Apchisita Vedžadžívy. V metropoli v noci na dnešek explodovaly další granáty, zraněno bylo 11 lidí.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

provládní demonstranti v Bangkoku

provládní demonstranti v Bangkoku | Zdroj: ČTK

Vláda chce současnou vyhrocenou situaci vyřešit silou. Thajský premiér Apchisit Vedžadžíva v televizním vystoupení pohrozil demonstrantům, že nechá centrum Bangkoku bezodkladně vyklidit vojenskou silou. A zdůraznil, že nehodlá odstoupit. To udělá až teprve, pokud se mu nepodaří problém vyřešit.

Přehrát

00:00 / 00:00

O situaci v Thajsku hovořil na Rádiu Česko zpravodaj ČRo v jihovýchodní Asii Robert Mikoláš

Opozice, takzvaní červení, kteří už 3 týdny okupují obchodní část metropole, proto začali mobilizovat své příznivce i v některých provinciích.

Útok na dům bývalého premiéra

Neznámí útočníci vhodili v noci granát na dům bývalého předsedy vlády Bancharna Silpy-Arči, který svou funkci vykonával v letech 1995-6. Ten je nyní sice politicky neaktivní, soud totiž jeho stranu rozpustil, přesto podporuje vládní tábor. Při explozi byli zraněni i tři policisté. Terčem podobného útoku se stala i policejní stanice v severní provincii Chiang Mai, při tomto výbuchu ale nebyl nikdo zraněn.

Současný kabinet Apchisita Vedžadžívy o víkendu odmítl přistoupit na kompromisní požadavky opozice a chce proti ní použít sílu. Na 20 tisíc demonstrantů zabarikádovaných ve čtvrti zvané Silom se však odmítá vzdát, navíc varují, že svléknou červená trička a košile symbolizující jejich příslušnost k opozičnímu táboru, aby zmátli bezpečnostní jednotky.

Armádní velení rozdělené

Důvodů, proč armáda zatím nezasáhla, je několik. Velení armády je evidentně rozdělené, ostatně jako celá země. Shoda nepanuje ani na panovnickém dvoře, přitom pouze král dnes zůstává skutečně jednotící autoritou, kterou uznávají příznivci obou znesvářených táborů.

„Kdo tedy opravdu tahá za ony pomyslné nitky, se můžeme jen dohadovat, v sázce je totiž boj o moc. V této souvislosti si dovolím malou poznámku. Současný premiér, který se podle mých informací minulý týden už dokonce nacházel v domácím vězení, přemýšlí jen v horizontu blízké budoucnosti, nikoli v kontextu událostí z posledních let,“ uvedl na Rádiu Česko zpravodaj Českého rozhlasu v jihovýchodní Asii Robert Mikoláš.

Thajsko se zmítá v krizi už čtyři roky. Nevraživost naplno propukla po vojenském puči v roce 2006, kdy byl sesazen tehdejší populární premiér Tchaksin Šinawatra žijící dnes v exilu. Od té doby se v ulicích čas od času objevují příznivci tzv. červených nebo zase žlutých, kteří, jak si všichni dobře pamatují, obsadili i mezinárodní letiště v Bangkoku, což byl naprosto bezprecedentní krok a vojáci ani policisté proti nim tehdy nezasáhli.

Situace v království tedy má daleko k normálu a pochopitelně to s sebou přináší i nestandardní rozhodnutí. Pokud však armáda a policie začnou násilně vyklízet obchodní centrum Bangkoku, lze čekat další krveprolití. Navíc celkovou situaci v zemi to neuklidní, naopak.

Premiér Apchisit Vedžadžíva je ale i pod dalším tlakem, volební komise totiž požaduje rozpuštění jeho Demokratické strany kvůli podezření z ilegálního financování a zneužití grantů, takže i jeho, podobně jako politickou reprezentaci příznivců Tchaksina Šinawatry, může dostihnout vlastní minulost...

Robert Mikoláš, Marika Táborská, Tomáš Pavlíček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme