Provoz jaderné elektrárny Fukušima skončí v lednu

V lednu příštího roku skončí provoz japonské jaderné elektrárny Fukušima Dai-iči. Uvedl to šéf Mezinárodní agentury pro jadernou energii Yukio Amano při návštěvě zařízení. Fukušimu Dai-iči poškodilo v květnu zemětřesení a následná vlna tsunami, což zapříčinilo únik radiace.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Japonská jaderná elektrárna Fukušima s oranžově označenou bariérou, která má zabránit šíření kontaminovaných naplavenin

Japonská jaderná elektrárna Fukušima s oranžově označenou bariérou, která má zabránit šíření kontaminovaných naplavenin | Zdroj: ČTK

Japonsko se s jadernou havárií vyrovnává dodnes. Například japonské ministerstvo zemědělství před několika dny varovalo před konzumací masa z Fukušimy. Všechno hovězí maso, které bylo zasaženo radioaktivitou z poškozené jaderné elektrárny, má být vykoupeno a spáleno.

Přehrát

00:00 / 00:00

O tom, jak se Japonsko vyrovnává s následky jarní katastrofy, mluvila v Odpoledním Radiožurnálu asijská zpravodajka ČRo Kateřina Procházková

Maso z asi tří tisíc krav, které zkonzumovaly seno s radioaktivním cesiem, se ale už dostalo do celonárodních obchodních řetězců a komplikovaně se teď skupuje. Kontrolou teď prochází skot i z dalších tří prefektur.

Ministr zemědělství Mičihiko Kano řekl, že náklady na likvidaci masa budou stát až dvě miliardy jenů, asi 430 milionů korun. Ty pak zaplatí provozovatel elektrárny, firma TEPCO.

Obavy z japonských potravin i v Rusku

Obavy z kontaminovaných potravin ale nemají jenom v Japonsku. Třeba ruská hygienická služba požádala Tokio o podrobné údaje o následcích znečištění. Hlavní ruský hygienik řekl, že Rusko potřebuje tyto informace, aby upravilo svou politiku dovozu zboží. Po havárii ve Fukušimě zavedlo Rusko okamžitě omezení na dodávky potravinářských výrobků z řady japonských prefektur a to stále trvá.

Na obnovu země biliony jenů

Aby japonská vláda získala peníze na obnovu poničeného severovýchodu země, vydala už dluhopisy za deset bilionů jenů, zhruba 2,2 bilionu korun. Další tři biliony jenů chce pak získat snížením výdajů. Celkem má Japonsko do revitalizace země investovat dalších 13 bilionů jenů.

Většina z těchto peněz půjde do zlepšení infrastruktury, výstavby škol a na vytvoření pracovních míst. Investoři pak předpokládají, že tyto výdaje, určené na obnovu, pomohou Japonsku překonat současný hospodářský útlum.

mta, Kateřina Procházková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme