Provoz na známém berlínském letišti Tempelhof po 85 letech definitivně končí

Dnes večer se s konečnou platností uzavře 85letá historie slavného berlínského letiště Tempelhof. Jeho uzavření, stejně jako dalšího západoberlínského letiště Tegel, je podmínkou pro vybudování obřího vzdušného přístavu na jihovýchodě německé metropole.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

letiště Tempelhof ještě v době svého provozu

letiště Tempelhof ještě v době svého provozu | Foto: SEBB

Uzavření Tempelhofu vyvolává emoce až do posledních okamžiků. Policie dopadla muže, který vylepoval plakáty se sdělením, že termín ukončení provozu vzdušného přístavu je totožný s datem úmrtí berlínského starosty Wowereita. Ten byl ostře proti tomu, aby Tempelhof dál sloužil dosavadnímu účelu.

Letiště blízko centra německé metropole se proslavilo v letech 1948 a 49 během sovětské blokády západních sektorů Berlína. Plány moskevského vedení tehdy ztroskotaly díky obětavosti spojeneckých pilotů, kteří na Tempelhof vozili drahocenné zásoby. Unikátní letecký most, kterým Britové, Američané i Francouzi udrželi Západoberlíňany při životě, má své pevné místo ve světových dějinách.

Posledním strojem, který se odlepí ze startovací dráhy proslulého letiště, bude symbolicky takzvaný "rozinkový bombardér," tedy letoun, který během blokády shazoval berlínským dětem sladkosti na padáčcích.

"Setkal jsem se s třiceti dětmi, které postávaly za plotem letiště Tempelhof. Za 60 minut, co jsem si s nimi povídal, ani jedno nenatáhlo ruku a neřeklo "dej mi něco sladkého a ne jen mouku a uhlí." A přitom samozřejmě žádnou čokoládu ani žvýkačky neměly. Byly ale tak vděčné za naši pomoc, za mouku, za svobodu. A tak jsem dětem začal shazovat čokoládu a jiné sladkosti kvůli jejich vděčnosti," říká dnes 87letá žijící legenda berlínské blokády, bývalý poručík Gail Halvorsen; pilot slavného "rozinkového bombardéru."

"Ó bože, už zase válka. Podle zvuku to pro mě byly ty samé stroje, co na nás za války shazovaly bomby. To byl můj první dojem, když jsem uslyšela hluk letadel. Dnem i nocí přilétala ve stále kratších intervalech. Až babička mi vysvětlila, že je Berlín blokován a když nám Američané nepřivezou pomoc, tak umřeme hlady," vzpomíná Mercedes Wildová, tehdy sedmiletá podvyživená holčička, kterou už 60 let pojí s Gailem Halvorsenem krásné přátelství.

Rozlehlé letiště blízko centra německé metropole teď bude hledat nové využití. Spekuluje se o pořádání obřího stavebního veletrhu. Památkově chráněná odbavovací hala zůstane na svém místě.

Jiří Hošek, Katarína Brezovská, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme