Prudké boje v Gaze si vyžádaly přes 60 životů

Přes 60 palestinských životů si vyžádala jen včera izraelská vojenská operace v pásmu Gazy. Jde o nejhorší bilanci od roku 2000, kdy vypuklo protiizraelské povstání. Izraelské jednotky Gazu opustily v roce 2005, teď ale do pásma znovu pronikly po opakovaném ostřelování izraelského území palestinskými raketami.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

boje v Gaze | Foto: ČTK

Izraelské letectvo zaútočilo v noci na dnešek na úřední budovu bývalého palestinského premiéra Ismáíla Haníji a údajně ji zcela zničilo. Mluvčí izraelské armády Avital Leibovichová uvedla, že operace jsou zaměřeny výhradně proti ozbrojencům.

"Pracujeme v obranném režimu. Hledáme rakety, jejich odpalovače, hledáme ozbrojence a snažíme se je zaměřit tak, abychom zajistili bezpečnost více než 150.000 Izraelců, kteří jsou teď v bezprostředním nebezpečí," řekla Leibovichová pro televizi BBC.

Podle palestinského vyjednávače Saeba Erekata ale Izrael vsadil na špatnou taktiku. "Izraelská vláda věří tomu, že může dosáhnout míru a bezpečnosti vojenskou cestou. To je chyba. Docílí tím jenom toho, že na stupňované násilí se odpoví dalším násilím," dodal.

Na výzvu palestinského prezidenta Mahmúda Abbáse se sešla Rada bezpečnosti. Generální tajemník OSN Pan Ki-mun označil izraelskou ofenzívu za nepřiměřenou. "Odsuzuji raketové útoky ze strany Palestinců a vyzývám k okamžitému zastavení podobných teroristických činů. Neslouží totiž žádnému účelu, ohrožují izraelské civilisty a přinášejí utrpení i samotným Palestincům. Vyzývám k ukončení těchto útoků," uvedl Pan. K ukončení bojů vyzvaly také Spojené státy.

Izraelský velvyslanec při OSN Dan Gillerman zopakoval, že Izrael chápe operaci v pásmu Gazy jako akt sebeobrany: "Izraelská vláda se neomlouvá za ochranu svých občanů. Na situaci upozorňujeme už dlouho. Rada bezpečnosti ví, kolik jsme jen za tento týden poslali dopisů, které vyjadřují naše znepokojení útoky ze strany Hamasu a odhodlání chránit Izraelce. To je naše právo."

Martin Hromádka, Adam Weiss Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme