Prudké bouře na Sardinii zabily 17 lidí, vláda vyhlásila stav ohrožení

Italský ostrov Sardinie zasáhly mimořádně silné bouře. Záplavy a sesuvy půdy připravily o život nejméně 17 lidí, ale podle záchranářů to stále ještě není konečná bilance. Rozvodněné řeky s sebou strhávaly vše, co jim přišlo do cesty. Materiální škody jsou obrovské.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zaplavené ulice města San Gavino Monreale na Sardinii | Zdroj: Reuters

Zřejmě nejhůře postižené je město Olbia na severu ostrova, kde žije 55 tisíc obyvatel.

Velká část domů se podle agentury ANSA ocitla pod vodou, někde hladina vystoupala až do výše tří metrů. Předseda regionu Sardinie Ugo Cappellacci dokonce hovořil o tisícileté vodě.

„Situace je tragická. Hotely v Olbii jsou plné lidí, kteří museli uprchnout. Jsou tam ale tisíce těch, kteří mají poškozené domy,“ řekl Cappellacci v televizi SkyTG24.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci na Sardinii po ničivé bouři sleduje redaktor Martin Ježek

Italská vláda po mimořádném zasedání vyhlásila na ostrově stav ohrožení. Kabinet tím uvolnil finanční prostředky z rezervních fondů na práci zasahujících záchranářů, hasičů a policistů a také na odstraňování následků škod.

Bouře Kleopatra přinesla v noci na Sardinii mimořádně silné deště, během hodiny a půl spadlo 450 milimetrů srážek.

Nejvíc lidí přišlo o život, když se před velkou vodou snažili ujet v autech. Strhl je dravý proud rozvodněné řeky, pod některými se zbořil most nebo se otevřel hluboký kráter na silnici. Mezi mrtvými je i policista.

Ulice města Olbia se proměnily v řeky | Foto: ČTK

Kromě dosud potvrzených 17 obětí je podle italských médií několik dalších obyvatel nezvěstných. Tisíce lidí pak museli záchranáři evakuovat.

Živel strhl několik mostů, voda způsobila také řadu sesuvů podmáčené půdy. Celé vesnice tak zůstaly odříznuté od světa. Tisíce domácností na severu ostrova jsou bez elektřiny, nefunguje velká část veřejné dopravy a zavřená dnes zůstává řada škol.


Zvětšit mapu

Vědunka Lunardi, Martin Hromádka, Martin Ježek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme