Radikální nacionalisté i rodiny s dětmi. Varšavou prošlo 250 tisíc lidí, slavili nezávislost Polska

Varšavou v neděli odpoledne prošel pochod nezávislosti na oslavu sto let samostatnosti Polska. Podle odhadů policie přilákal asi 250 tisíc lidí. Ačkoli se průvodu účastnily také rodiny s dětmi, viditelní byli i krajní nacionalisté, které podpořili svou účastí například italští neofašisté. Přímo ve Varšavě sledovali průběh průvodu redaktor iROZHLAS.cz a zahraniční zpravodaj Českého rozhlasu.

Varšava (Aktualizováno: 22:55 11. 11. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Průvodu dominovala zejména červená barva a bílý dým, doprovázely ho bouchající dělobuchy i kartičky rozdávané účastníkům policií s varováním, aby se nenechali vyprovokovat.

Kaczyńského stát je jako žralok, narůstá mu další řada zubů, říká bývalý šéf polského ústavního soudu

Číst článek

Oslavný pochod, oficiálně organizovaný vládou pod heslem „Pro Tebe, Polsko“, se skládal de facto ze dvou průvodů. Vpředu jela vojenská technika a prezident Andrzej Duda, premiér Mateusz Morawiecki nebo předseda vládnoucí strany Právo a spravedlnost Jarosław Kaczyński. Za nimi nesli lidé tisíce státních vlajek. Úsek pak uzavíraly zástupy vojáků.

Po zhruba kilometrové proluce pak pochod pokračoval. V čele druhé části šli představitelé radikálních nacionalistických organizací i spřízněných hnutí ze zahraničí.

Lidé skandovali hesla jako hesla jako „Čest a sláva hrdinům“, „Ne duhové ani rudé, Polsko vždycky národ bude“, nebo „Ochraňte Evropy před migrací“. Objevily se i slogany proti islámu a LGBT komunitě.

Polská nacionalistická organizace „Všechpolská mládež“ zase na twitteru sdílela fotku z průvodu, na které pálí vlajku Evropské unie.

Prezident Duda ve svém projevu před začátkem pochodu přitom vyzýval Poláky, aby odložili stranou neshody a společně oslavili znovuzískání nezávislosti. Opozice se k pochodu nepřipojila. Oslav ve Varšavě - nikoliv však pochodu - se zúčastnil i předseda Evropské rady Donald Tusk. Do ulic vyrazili i antifašisté, občanští aktivisté a zelení.

Nacionalistická organizace “Všechpolská mládež” se na twitteru pochlubila fotkou z pochodu, na které pálí evropskou vlajku.
(Ale podle průzkumu ze září členství v unii podporuje 86 % Poláků)

17:48 – 11. 11. 2018

4 16

Italští i maďarští extremisté

Proti druhé části průvodu protestovala skupina liberálních aktivistů ze sdružení Občané RP s plakátem „Ústava“. Nacionalisté na liberální aktivisty házeli petardy, světlice, směřovali na ně nenávistné pokřiky jako „Praštit kladivem a srpem, rudou holotu“.

Během průvodu bylo v ulicích přítomno mnoho policistů. Liberálně smýšlející lidi chránilo několik řad těžkooděnců. K nacionalistické části průvodu se přidali také zástupci italské fašistické strany Forza Nuova.

Polská média upozorňovala také na přítomnost maďarských extremistů a Česká televize informovala i o zapojení radikálů ze slovenské strany Mariána Kotleby. Stejně jako loni dorazil do Varšavy její poslanec Milan Mazurek.

Spory o povolení průvodu

Nacionalistický průvod se přitom původně neměl konat. Ve středu ho totiž zakázala varšavská primátorka Hanna Gronkiewiczová-Waltzová, jenže o den později tento zákaz soud ve Varšavě zrušil.

Spory o pochody nacionalistů v Polsku nekončí. Soudy zrušily zákazy ve Varšavě a Vratislavi

Číst článek

Hlavním argumentem pro zákaz byla bezpečnost občanů vzhledem k řádění nacionalistů v uplynulých letech a i vzhledem k tomu, že řada policistů - místy podle agentury AP až 60 procent stavu - čerpalo nemocenskou na protest proti nízkým platům.

Na obdobném průvodu ve Vratislavi nesli v minulém roce účastníci transparenty typu „Smrt nepřátelům vlasti" a poprali se s účastníky protidemonstrace, kteří nesli transparenty „Fašismus neprojde" a „Tady jsou hranice slušnosti".

och, haf, pan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme