Průvod, salvy i řada rituálů. Thajsko se loučí s dlouholetým králem Rámou IX.

Statisíce Thajců se rozloučily se svým zesnulým králem Rámou IX. Jeho tělo shořelo při slavnostní kremaci v metropoli Bangkoku ve speciálně vystavěné svatyni. Země na čtvrtek vyhlásila státní svátek, kterým skončil celoroční smutek. Král zemřel loni v říjnu.

Bangkok (Aktualizováno: 22:12 26. 10. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čtvrteční královská kremace byla vrcholem pohřbu. Tělo zesnulého krále se spálilo na obřadním místě, které se kvůli královskému pohřbu stavělo skoro celý rok. Byla to zlatá svatyně vysoká 50 metrů a zdobená květy ze sedmi druhů santalových stromů, díky kterým se králova duše má dostat do nebe. Panovníkův popel pak v pátek zamíří zpátky do královského paláce.

Pohřební průvod procházel Bangkokem velmi pomalu větší část dne za doprovodu bubnů a fléten. Královský pohřební průvod v Bangkoku doprovázelo podle agentury Reuters asi 300 tisíc lidí, desetitisíce jich do metropole přijely z různých částí země.

Agentura Reuters pak dokonce uvádí příběh jednašedesátileté ženy, která na pohřeb putovala pěšky 750 kilometrů z jižního Thajska.

„Budu tady muset zůstat, protože si chci uchovat v paměti všechno, co jsem viděla, co cítím, všechno, co jen půjde," řekla jedna z přihlížejících.

Na slavnostní rozloučení přijelo i 40 zástupců královských rodin a státníků z celého světa a sledují ho i turisté. Pro všechny ale platí přísná pravidla, zakázáno je například si průvod fotit. Samotný obřad byl kombinací buddhistických obřadů a hinduistických rituálů. Obřady spojené s pohřbem budou trvat ještě další tři dny.

Thajci svého zesnulého krále uctívali téměř jako poloboha. To je pro thajské krále současné dynastie tradiční. Úctu k monarchii v Thajsku ale zároveň vynucuje i několik velmi přísných zákonů. V případě Rámy IX. ale všechno umocnila jeho dlouholetá vláda - zemi vedl 70 let.

V době velkých politických turbulencí a změn tak byl jakýmsi symbolem stability. Během jeho vlády se ve funkci vystřídalo celkem 26 premiérů. U politiků měl obrovskou úctu i přesto, že neměl prakticky žádnou politickou moc.

Zdeněk Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme